Isci kampi eszamanlilik faktoru

Merhabalar. Bir isci kampi icin trafo gucu planlamaya calisiyorum. Yaklasik 1500 kisinin surekli yasayacagi, ofislerin ve sosyal alanlarin da olacagi bir kamp olacak. Burada kurulu elektrik gucunu 7.5 MW olarak hesapliyorum ancak talep gucu icin biraz yardima ihtiyacim var. Talep faktorunu kac almak saglikli olur? Kurulacak trafo gucu icin de fikirleriniz faydali olacak.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1500 kişilik bir , kasaba / yerleşim yerini toplam trafo gücüne bakın. Bir değil, birden fazla trafo merkezi projelendirin..

Merhabalar. Bir isci kampi icin trafo gucu planlamaya calisiyorum. Yaklasik 1500 kisinin surekli yasayacagi, ofislerin ve sosyal alanlarin da olacagi bir kamp olacak. Burada kurulu elektrik gucunu 7.5 MW olarak hesapliyorum ancak talep gucu icin biraz yardima ihtiyacim var. Talep faktorunu kac almak saglikli olur? Kurulacak trafo gucu icin de fikirleriniz faydali olacak.
bu 1500 kişi mahkum değilse ve ofisleri ve sosyal alanları olduğuna göre, evler, ofisler ve sosyal alanlar (lokanta/cafe/sinema/avm/ eğlence yerleri) anlamında. tek bir küme halinde hesaplayamayız. bu da @zeybek ustamızın dediği gibi bölümler halinde projelendirilmeli. yani plan proje olmadan şu kadar kw demek hatalı olur. kısım 1, kısım 2 ,kısım 3 vb şeklinde projelenmelidir.

Dediklerinizi anladim ve cok makul. Asagida verecegim bilgilerle talep faktorunu 0.55 almak ne kadar mantiklidir, degerlendirebilir misiniz?

Yatakhane kurulu guc = 3.7 MW (Gunduz mesai saatlerinde tuketim dusuk olacak. Calisanlar farkli lokasyondaki calisma alaninda olacaklar. Mesai saati sonrasi normal kullanim)
Yemekhane kurulu guc = 1.8 MW (Gunde 3 ogun yemek hazirlama/servis seklinde operasyon)
Ofis kurulu guc = 1.1 MW (Mesai saatleri icin kullanim, sonrasi minimum tuketim)
Laundry kurulu guc = 400 kw
Sosyal alan kurulu guc= 500 kw (Gunduz mesai sonrasi kullanim)

Dediklerinizi anladim ve cok makul. Asagida verecegim bilgilerle talep faktorunu 0.55 almak ne kadar mantiklidir, degerlendirebilir misiniz?

Yatakhane kurulu guc = 3.7 MW (Gunduz mesai saatlerinde tuketim dusuk olacak. Calisanlar farkli lokasyondaki calisma alaninda olacaklar. Mesai saati sonrasi normal kullanim)
Yemekhane kurulu guc = 1.8 MW (Gunde 3 ogun yemek hazirlama/servis seklinde operasyon)
Ofis kurulu guc = 1.1 MW (Mesai saatleri icin kullanim, sonrasi minimum tuketim)
Laundry kurulu guc = 400 kw
Sosyal alan kurulu guc= 500 kw (Gunduz mesai sonrasi kullanim)
Laundry den kastınız çamaşır yıkama tesisi ise gece 12-8 niye çalışmasın? Hem faturadan hem eşzamanliliktan karınız olur .

Laundry den kastınız çamaşır yıkama tesisi ise gece 12-8 niye çalışmasın? Hem faturadan hem eşzamanliliktan karınız olur .
Evet camasir yikama tesisi. Onun icin detay belirtmemistim ama dediginiz gibi dusunulebilir. Bu tesis icin genel eszamanlilik faktoru ile ilgili tahmininiz olur mu?

Baska bir soru soracagim. Bir trafonun asiri yuklenebilme suresi tabi ki sicaklik, trafo yapisi ve trafo sogutma sistemine baglidir. Ancak bir trafonun omur kaybi olmadan %15 asiri yukte surekli olarak asiri yuklenebilmesi mumkun mudur? %20 asiri yukte 8 saat calisabilecek bir trafo standart bir trafoya gore cok mu pahali olur yoksa bu asiri yuklenme orani ve sureleri normal midir? Tesekkur ederim.

Hocalar,böyle diyor.

Ekli dosyalar

• TAM YÜKTE ÇALIŞMA SAKINCASI 1.pdf
    430.5 KB · Görüntüleme: 7
  • TAM YÜKTE ÇALIŞMA SAKINCASI 2.pdf
    458.5 KB · Görüntüleme: 5
Trafo gücü seçerken "nasıl olsa trafolar belli oranda aşırı yükü karşılıyor, bende buna göre
seçerim " diyemeyiz.Trafoların doğası gereği o durum.Hesaplanan güç trafonun gücünü aşıyorsa oturup değerlendirme yapıp karar verilir.Bir yerde trafo gücü aşılıyorsa bir üst güç seçilir,başka yerde aynı güç için trafo gücünü değiştirmezsin..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,881
Kullanıcılar
451,016
Son üye
töroğluhalit

Yeni konular

Geri