jenaratör transfer yardım!!!

canavar25

Üye
arkadaslar yapmıs oldugum iş merkezinde 250kva jeneratör var ve bu jeneratör kompanzasyon sitemli panoyu besliyor fakat benim sorunum kompanzasyon pano harici 2 adet dükkan var sayacları ayrı vede trifaze hatları var bunlarada jeneratörden besleme yapmam lazım en ucuz ve en basit yoldan neler yapılabilir

bir ustaya sordum sana 2 adet kontaktör lazım dedi fakat bu iki kontaktör nasıl baglanacak lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
şöle bağlıyacaksın . artık kontaktör ve kablo akımlarıı sen seçersin.
kumanda şemeasıda yandaki gbi olacak ama çok sayıda kontaktör varsa bir 220 röle koysan iyi olur çünki çok sayıda kontaktöre otomatrik modulun rölesi yetmeyebilir.

kumanda sinyali dediğimiz şey otomatik transferi yapacak devredir jeneratörden geldiği gibi istersen kendinde rölelerle gerilim kontrol rölesi ile çözebilirsin . jeneratör sinyallerini kullanacaksan
aksada 39- 40 Şebeke jen kont sinyali
genpowerde 45 - 46
teksanda kabloda yazar şk jk diye
olimpianda olmaz bağımsız ayrı ünitesi var
dahada çözemediysen ara benbi yardımcı oluyum
kolay gelsin

Ekli dosyalar

• transfer.PNG
    transfer.PNG
    32.9 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
cizimde kapali kontaktor elektriksel kitleme kontaklari hatali sanirim

Hicbirsey anlamadim

Jeneratör çıkışında zaten transfer panosu vardır(şebeke kontaktör çıkışı boşta kalacak), jeneratöre giden şebeke sinyal kablosu birşekilde koparsa çakışma yaşanmaması için ve şebeke sayacına geri besleme olmaması için her dükkan girişine 2 adet kontaktör konulup Sn servetd'nin sağ tarafta çizdiği bağlantı yapılmalı.
İzmitte bir diş hastanesinde sayaçlar bodrumdaydı her ofis bürosu için bodrumda 2 kontaktörlü pano oluşturmuştuk.

Peki jeneratorden gelen hattanmi Besleme yapılacak yoksa ayrı kablomu çekilmesi gerek

250kVA jeneratörün çıkışında otomatik transfer şalterinin jeneratör çıkışını dükkanlara taşıyacaksın, transfer şalterinin şebeke kontaktör çıkışı boşta kalacak. Dükkanlara da sn servetd'nin çiziminin sağ tarafındaki 2 kontaktörlü devreyi oluşturacaksın.
Uygulama projen yok mu?

yoktur ben kafama göre yapıcam sayaclar aynı yerde dönüsten alsam olmazmı

yoktur ben kafama göre yapıcam sayaclar aynı yerde dönüsten alsam olmazmı

Dönüşten almak !

Sayaçlar bir yerdeyse işin daha kolay, sayaç çıkışına şebeke kontaktörünü jeneratörden gelen hat üzerine jeneratör kontaktörü koyup ortak çıkışla dükkan pano beslemesi olarak tek kablo gider. (Her dükkan için 1 adet şebeke+1adet jeneratör kontaktörü)

yani sayac cıkıslarına sebeke kontaktörü koyacagım jeneratörden gelen kabloyada 1 adet kontaktör koyup cıkısları kopruleyecegim dogrumudur

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri