Kayan yazı parlaklık ve afallama sorunu

rexton

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Elektroniğe gönül verenleri canı yürekten selamlıyorum.
Sizlere yeni tasarladığım kayan yazı ile karşılaştığım problemleri paylaşmak istiyorum;
7x40 lik bir kayan yazı devresi yaptım (tasarım %100 bana aittir-zaten bu yüzden sorun çıktı hazır alsaydım sorun olmazdı-)
Bilgisayar kontrollü, 256 karakter hafızalı, minik ve şirin güzel bir devre oldu.

Normal gerilimle | İzlesene.com Video

1-)Herşey çok güzel ama gel gelelim bazı harflerde display çok parlak oluyor bazılarında sönük oluyor, örneğin ı harfini yazarken 4 led yandığı için sönük yanıyorken, r harfinde daha az led yandığı için daha parlak oluyor. Acaba bu dengesizliği nasıl önleyebilirim ?(yani hepsinin aynı parlaklıkta olmasını nasıl sağlayabilirim)

2-) Sıtandart parlaklığını artırmak için gerilimi artırınca ise baştaki 8 sütün hariç afallıyor acaba neden ?
afallmanın olmaması için ne yapmalıyım ?
Yüksek gerilimle yapildigizaman | İzlesene.com Video

Şimdiden teşekkürler eğer ilgilenen olursa isis i ve yazılımıda paylaşacağım

şemayı da verirseniz iyi olur.
sorun yazılımsal gözüküyor...
yanan led sayısı ile alakalı değil....
zaten devre çalışıyor, çözülmeyecek bir sorun değil.

burda isis de yaptığım devrenin şeması var.

(kusura bakmayın bir hata yaptım 2 kere aynı konuyu açmışım şimdi silemiyorum)

bendeki versiyon 7.2, açamadım..
jpg olarak verebilirmisiniz..

hocam bide bunu dene olmazsa resmi var

İnternette ve piyasadaki kayan kazı devrelerinde herbir ledin parlaklık şiddeti aynı ,
herhalde herbir led'e giden akımı sınırlıyorlar ki aynı parlaklıkta yanıyor,bunu nasıl yapabilirim ?
artık iş işten geçti yaptım ama içimdeki işi tamamlama ateşi devam ediyor gerekirse birkez daha bu çin işgenceli devreyi aynı parlak düzey ve daha parlaklık adına yapabilirim.

Devre birebir aynı ise 74164 entegresinin akımı yetmiyor gibi geliyor bana. Transistörlere bağladığın direnç değerini 330R yerine daha düşük 33R gibi kullanıp bir dener misin? Bence 330R çok.(Bu benim görüşüm uygulayıp uygulamamak size kalmış.)

Devre üzerinde transistörden displaye giden dirençleri takmamışsın sanırım o tellerin yerine 33R direnç bağla sanırım sorunun hallolur.

dikkat edersen o bölgede direnç olmadığını göreceksin
ilk önce direnç vardı sonra baktım çok sönük, ne yapıyım dedim kendi kendime haliyle besleme gerilimini artırıyım dedim beslemeyi artırdım yine tık yok aynı.
Direnci ortadan kaldırdım bu sefer parlaklığı biraz arttı ama 5 V gerilimin üstüne çıkınca afallıyor
2.videoda izlediysen afallarken ki parlaklığı çok iyi ama satürasyona girdiği için verimyok

bende ki kayan yazı devresinde 33R direnç kullandım parlaklığı iyi hepsinde aynı direnç kullanmadan yaparsan parlaklık sorununu çözemezsin bence 33 ohm ve 22 ohm değerlerinde dirençlerle bir dene.

Yada devreni yeni baştan tasarlayıp 74164 entegresini uln2803a ile satırlarıda pnp transistör ile süreceksin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…