kendiliğinden 24v olan adaptör

suicide

Üye
konu başlığı biraz garip evet ama sorunum şu;

harici diskimin adaptörü normalde 12v 2A çıkış değerlerine sahip. fakat bugün diski açtığımda sadece ışığının yandığını, diskin dönmediğini farkettim (dönme sesi yoktu).

bunun üzerine ölçü aleti ile adaptörün çıkışını ölçtüm ve 24-25v gibi bir değer gördüm ölçü aletinin pili azaldığı için sapıttı herhalde diye düşünüp birde çalışma lambası olarak 12v a göre yaptığım ledli devreye bağladım adaptörü ve hemen hemen bütün ledler mefta oldu demek ki voltaj hakikaten sapıtmış

eğer bu sorunu çözemezsem, eski ve kullanılmayan p3 bilgisayarın güç kaynağını söküp 12v çıkışını kullanayım diyorum bunun elektrik tüketimini kötü yönde etkileyecek bir yanı olur mu acaba? adaptöre göre fazladan/gereksiz bir yük çeker mi şebekeden?

emin değilim ve konuda tecrübem yok ama mantığım ve hislerim şöyle diyor.

boşta ölçtüğünüz voltaj sizi yanıltıyor.yüke bindiğinde olması gereken yani 12v'u gösterecektir.
saygılar

ya fetler bozuk yada regüle entegresi bozuk

cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

gk39 hocam;
bozulmadan önce birkaç kere 12v a göre yaptığım led grubunu kontrol etme amaçlı bu adaptöre bağlamıştım ve sorunsuz yanıyordu. yani boştaykende 12v veriyordu ama bozulduktan sonra ledlerimi de uçurdu

egnim hocam;
fet dediğiniz hangisidir bilmiyorum malesef birkaç yerde çeşitli regüle entegreleri var (giriş ve çıkışa yakın) üstlerini okuyabilsem değiştirmeyi denerdim...

şuan eski bilgisayarımdan söktüğüm güç kaynağı ile çalıştırıyorum aleti, müsait bir zamanda tanıdık elektronikçi bir abime götüreceğim sanırım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…