kompresörün boşta çalışması

volky

Üye
arkadaşlar benim elimde 6 adet 160 kw lık kompresör var.
bunların bazı markaları hava tankları dolduğunda belli süre boşta çalışıp duruyor, bazıları ise tank doluyken boşta çalışıyor ve boşuna elektrik sarfiyatı oluyor bunlar için ne gibi çözüm getirerek faturayı düşürebilirim.
önerilerinizi bekliyorum.
yolverme sistemi yıldız üçgendir.
ben softstarter kullanmayı düşünüyorum başka görüşü olan arkadaşları bekliyorum.
saygılar.

Hava ihtiyacınızın olmadığı durumlar için,belirli bir süreden sonra,bahsettiğiniz kompresörle-
rin de stop etmesi için,otomasyon kurabilirsiniz.Çalışmasını istiyor iseniz,enerji sevır devre-
si olan soft starter kullanabilirsiniz.Simensin 3RW 22 tipinde,bu mod vardır.

bizdeki bütün kompresörler istediğim sürede havayı bitiremezlerse kendini kapatıyor onunla ilgili basınç röle konulmuş şemasıda mevcut bende ama sisteminde hava kaçağı olmaması gerekiyor yoksa kompresörün sürekli çalışıp durar kompresör elektrik projesini ekliyorum kolay gelsin

Ekli dosyalar

• 1800-23100.pdf
    70.3 KB · Görüntüleme: 86
  • 8100-12600.pdf
    59.1 KB · Görüntüleme: 50
Volky kullanılan kompresörler vidalı kompresör galiba.Yagı sogutabilmesi için bir süre çalışması gerekli .Kompresörlerin hepsi aynı modelmi.Belki vidada veya serpantinde sorun olabilir yagı sogutamaz

benim çalıştığım fabrikada 5 adet kompresör var. tesisteki hava ihtiyacına göre otomatik olarak devreye giriyorlar. basınç yeterli olunca devre dışı, yetersiz olunca devredeler...

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. evet vidalı tip kompresörler.
hepsi aynı marka ve güçte sadece bir tanesi atlas copco.
benim sistemin birisinde kaçak olduğundan kompresörün birisi sürekli çalışıyor ama diğerlerinin bn nasıl tasarruflu çalışmasını sağlayabilirim onu araştırıyorum.

Merhaba,

Eğer her bir kompresörün doldurduğu tank ayrı ise her bir kompresör için uygun AC motor sürücü ve basınç sensörü ile PID kontrol yaptırılabilir. Böylece ilk yılında sürücü kendi parasını çıkarır bundan sonrası kazançtır.

Eğer her kompresör aynı hatta bağlı ise yine ana hattan basınç sensörü ile alınacak bilgiyle PID kontrol ve ihtiyaca göre kompresör devreye sokulması ile tasarruf ve otomatik kontrol sağlanmış olacaktır.

İyi çalışmalar

değerli ufuk kardeşim uygulamayı burada biraz açarmısın. bu uygulama sanırım birçok kişiye lazım. bildiklerini burada bizimle paylaşmanı diliyorum.burda milli servet söz konusu.sevgi ve saygılar.

sayın arakdaşım komprosörlerin hava hattını bastığı tanka bir adet sistemin kaç b..arla çalışmasını istiyosan max o kadarlık yani ornek olarak bizim fab 0-6 bar arası çalışşıyor sistem.. sende 0-6-7-8-9 barlık bir basınç sensörü alırsın marka olarak endress-hauser ma çıkış lı veya mvoltçıkışlı ve sürücüne Aı2 girişine girebilirsin sürücüden pıd yaptırabilirsin veya sensör ile sürücü arasına bir adet hazır pıd özelliğne sahip röleler alabilirsin ornek ascon-elimko-meter enda gibi markalar kullnabilirsin tavsiyem pahalı ama ascon derim röle çıkışını sürücüye girebilirsin bu şekilde çalıştırma imkanın var......

invertör uygulama en mükemmel sonuç olur senin için ama biraz tuzlu olur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…