KONDANSATÖR

harunozcan

Üye
Kondansatör, elektronların kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak, bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanıdır. Piyasada kapasite, kapasitör, sığaç gibi isimlerle anılan kondansatörler, 18. yüzyılda icat edilip geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde teknolojinin ilerlemesinde büyük önemi olan elektrik - elektronik dallarının en vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Elektrik yükü depolama, reaktif güç kontrolü, bilgi kaybı engelleme, AC/DC arasında dönüşüm yapmada kullanılırlar ve tüm entegre elektronik devrelerin vazgeçilmez elemanıdırlar.

Kondansatörlerin karakteristikleri olarak;

* plakalar arasında kullanılan yalıtkanın cinsi,
* çalışma ve dayanma gerilimleri,
* depolayabildikleri yük miktarı

sayılabilir. Bu kriterler göz önünde bulundurulduktan sonra gereksinime uygun olan kondansatör tercih edilir. Kondansatörlerin fiziksel büyüklükleri, çalışma gerilimleri ve depolayabilecekleri yük miktarına bağlıdır. Tasarım açısından ise çeşitlilik boldur, hemen hemen her boyut ve şekilde kondansatör temin edilebilir.

harunozcan kardeşim.
her yere başlık açmıssın birer paragraf elektronik malzeme bilgileri vermişsin.
Teşekkür ederiz orası ayrı da.
hepsini tek bir yerde versen olmaz mı.
Diyotu unutmuşsun 2 defa başlık açmıssın.
Hem madem kopy paste yapıyosun bari resimleri paste lemeye de bi zahmet etseydin.
Bak ben şimdi nasıl her başlıgına paste yapıcam bunu :)

Merhaba, bir soru sormak istiyorum. Kondansatörler AC'de ve DC'de farklı karakteristik gösteriyor bildiğiniz üzere. Sorum ise; DC'de kullanılan ve AC gerilimde kullanılan kapasitörler farklı mı oluyor? Yoksa aynı kapasitör (kondansatör) kullanılıyor ve hem AC'de hem de DC de farklı karakteristik mi gösteriyor? AC de şu kondansatörü kullanmalısın DC de de şunu kullanmalısın diye birşey mi var bunu merak ediyorum acil biraz da...

Merhaba, bir soru sormak istiyorum. Kondansatörler AC'de ve DC'de farklı karakteristik gösteriyor bildiğiniz üzere. Sorum ise; DC'de kullanılan ve AC gerilimde kullanılan kapasitörler farklı mı oluyor? Yoksa aynı kapasitör (kondansatör) kullanılıyor ve hem AC'de hem de DC de farklı karakteristik mi gösteriyor? AC de şu kondansatörü kullanmalısın DC de de şunu kullanmalısın diye birşey mi var bunu merak ediyorum acil biraz da...
EVET ac VE dc de kullanılan kondansatörler faarklı dc de kullanılan kondansatörler kutuplu ve kutupsuz olarak (kutup bakımından )iki çeşittir

https://www.google.com.tr/search?q=...hWDPZoKHS6NC3MQ_AUIBigB#imgrc=eqx2h7OjOr-ENM: kutuplu kondansatör

DC deki kondansatorler 2 çeşit dediniz. Ve onlar DC de kullaniliyor dediniz. E peki AC gerilimin bulunduğu yerde nasıl kullanılıyor kondansatorler? Hangi tip veya nasıl kullanılıyorlar?

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Peki bir kutuplu kondansatorler ile bir kutupsuz kondansatoru nasıl anlayabiliriz baktığımızda kondansatorun kendisine? Veya kutuplu ile kutupsuz arasındaki fark nedir acaba?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,759
Son üye
pomeks

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri