kondansatörlerde voltaj yükselmesi

alaaddin

Üye
arkadaşlar öncelikle herkesin ramazan bayramı kutlu olsun geçen hafta başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istedim çalışmakta olduğum bir işletmede makinanin birinde robot dediğimiz bobin değiştiricilerden bi tanesi arızalıydı ustam bana arızayı tarif etti gittim makinanın yanına öncelikle enerjiyi kestim neyse uğraşırken siddetli bi şekilde çarpıldım kartın bitanesinde 315mikrof bi kondansatör vardı herhalde ondan oldu dedim ustama ama şiddetli çarpılmamın nedenini sorduğumda ustam bana kondansatöre 200volt verilirse 300volt olur dedi benim anlamadığım sizce voltaj nasıl yükseliyo yardımcı olabilirmisiniz

alaaddin hocam,
ac gerilim dc ye cevrilip kondansator üzerinde depolanmıs olabilirmi ?

evet dc yani dc voltaj kondansatörde depolandığı için mi yükseliyo

evet onun için oluyor 110 v dc ye çarpılmaktansa 220 ac ye çarpılmak daha iyi dir

Kondansatörler AC gerilimin en yüksek değere ulaştığı anda dolar.(Vmax) Bu nedenle olmuştur diye tahmin ediyorum.

Geçmiş Olsun, tamir etmeye çalıştığınız cihazdaki kondansatörler bir doğrultucu devresinden sonra ve enerjisi kesildikten sonra kondansatörlerin boşalmasını sağlayacak blider dirençleri yok ise yaklaşık 220VAC ile çalışıyorsa 310 VDC, direkt olarak 3 faz doğrultulmuş ise 510 VDC gerilim depolanır. Ancak kondansatör Alternatif gerilim üzerinde ise besleme kesildiği andaki gerilimi DC olarak muhafaza eder. ki genelde buda şiddetli olarak çarpılmaya yeterlidir.

Kondansatör biliyosunuzki kapasitif bir devre elemanıdır. Kondansatör Üzerindeki voltaj sistemdeki Şebeke voltajının tepe değeridir. Ustanız doğru söylemiş sayılır. Ve diğer arkadaşların dediğide doğrudur Dc olarak muhafaza eder voltajı (Deşarj direnci yoksa)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…