kontaktör gücü hesabı

otisabi

Üye
kontaktör gücü nasıl hesaplanır? şöyle sorayım ya da, standart 4Kw lık bir kontaktörümüz olsun. bu ne anlama gelir? tek bir kontağından kaç amper akım akıtabilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kontaktör seçimi önce yapılıp alıcılar sonra konulmaz genelde. önce alıcı güçleri belirlenir ondan snr çekilen akıma göre kontaktör seçilir.

kontaktör gücü hesabı diye birşey olmaz...sen nerde kullanacaksan o yerin gücüne göre kontaktör kullanırsın...mesela 4kW yaklaşık 7-8 amper çeker ona göre bir kontaktör seçersin

kontaktör gücü hesabı diye birşey olmaz...sen nerde kullanacaksan o yerin gücüne göre kontaktör kullanırsın...mesela 4kW yaklaşık 7-8 amper çeker ona göre bir kontaktör seçersin

7-8 amper kontak başına geçen akım mı toplam akım mı oluyor?
yani üç kontağı paralel bağlayıp 21 amperlik tek bir akım akıtabilir miyim?

kontak başına 7-8 amper çeker.paralel bağlayıpta bahsettiğin gibi yapabilirsin.
ben monofaze kontaktörleri oşekilde bağlıyorum

7-8 amper kontak başına geçen akım mı toplam akım mı oluyor?
yani üç kontağı paralel bağlayıp 21 amperlik tek bir akım akıtabilir miyim?

Hayır bunu yapamazsın, tek kontağın akımı 7-8 amper dir.
21 A yükün varsa daha yüksek güçlü bir kontaktör seçmelisin.

tabi kontak başına geçen...trifaze olarak düşünürsen...senin yapmak istediğin monofaze bir yükü kontaktörle kontrol etmek mi...

tabi kontak başına geçen...trifaze olarak düşünürsen...senin yapmak istediğin monofaze bir yükü kontaktörle kontrol etmek mi...

evet tam olarak öyle. aslında işin mantığını anlamaya çalışıyorum.
peki bu 7--8 amperi nasıl hesapladık?

örneğin ben saf rezistif yük kullanacağım, o zaman da aynı hesap mı geçerli olur?

güç = volt x akım x cosq x 1,73

monofazelerde 1,73 kullanmıyorsun.Birde omik yük ise cosq 1 alırsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…