Kontaktör marka seçimi

merhabalar ustalarım özbekista anahtar teslim iş yapıyoruz 22 kw motorlarımız var bu motorlarımızın panolarında şalt urunu chint seçmistik ve çok proplem ile karşılastık ve onumde 1000 ader daha pano yapımı var gerilim dalgalanmasına nazaran en randıman aldıgınız marka ve serisi nedir yardımlarınızı rica ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ABB SIEMENS SCHNEIDER EATON da dusunulebilir.

Chint in Türkiye distürübütörünü daha önce ziyaret etmiştim o dönem bana:Siemens in sahip olduğu bütün sertifiklara bizde sahibiz demişlerdi ama internette yanan bir panolarını gördükten sonra dedikleri gibi olmadığını anladım uzun ömürlü istiyorsanız panoların siemens ten şaşmayın ama 6-7 yıl gitsin diyorsanız schneider Abb ve eaton hiç kullanmadım desem yeridir Abb sürücüleri çok kullandım ama çalıştığım bir fabrikada benden önce kullanmışlardı ABB ve ürünlerinin arıza yaptığını görmedim çalıştığım dönem de

kontaktör seçerken sadece markaya değil yük tipine göre de seçim yapılırsa daha uzun ömürlü olur
Kontaktör seçimi yapılması hususunda öne çıkan en önemli noktaların başında motor gücüne bağlı olarak yük karesteristik büyüklüğünün en iyi şekilde belirlenmesi gelmektedir. Elektrik motoru için kontaktör seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken hususlar;

– Kontakların açıp kapama ömrü

– İşletme akımı (le)

– İşletme gerilimi (Ue)

– Kesilebilecek akım (lc)

– Bobin gerilimi

– Çalışma türü

– Kullanma sınıfı

AC2 = Nominal akımın 2,5 katı çeken özellikteki motorlarda kullanılır.

AC3 = KAfesli asenkron motorlarda yürüyen merdivenler, konveryörler, soğutucular, pompalarda kullanılır.

AC4 = Kesik çalıştırmalarda, motorlarda yol verme sırasında nominal akımın 5,6 katı akım çekme özelliğine sahiptir. Kontaktör kontakları açma ve kapama işlemi gerçekleştirir.

AC5a = Deşarj lambalarında kullanılır.

AC5b = Akkor tipi lambalarda kullanılır.

AC6a = Trafoların devreye alınması işleminde kullanılır.

AC7a = Endüktüf yükleri az olan ev aletlerinde kullanılır.

AC7b= Endüktüf yükleri az durumda olan ev aletlerinde kullanılır.
AC8a= Aşırı yük altında olan dinjöktör gibi manuel olarak kurmalı sistemlerde ve soğutucularda kullanılır.
AC8b= Kompresör motorlarında kullanılır.
DC Kontaktör Tipleri;
DC1 = Fırınlar ve ısıtıcılarda kullanılır.
DC3 = Şönt motorlarda, yavaş hareket eden doğru akım motorlarında ve dinamik frenleme sisteminde kullanılır.
DC5 = Yavaş hareket eden doğru akım motorlarında, dinamik frenleme sisteminde ve seri motorlarda kullanılır.
DC6 = Flamalı akkor lambalarda kullanılır.

Eaton kullanın herhangi bir sorun yasamazsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…