Krem lehim önerisi

Merhaba arkadaşlar smd ve birkaç ufak işte kullanmak üzere 10gr - 50grlık krem lehime ihtiyacım var. Piyasada soldex, mechanic ve tassol krem lehimler var. Bunlardan kullandığınız var mı? Nasıllar? Alpha vb önermeyin lütfen. Ona çıkmayacağım.

Soldex i kullandım, güzel, 400 C iyi yapılıyor, çevrede komponent varsa, Kapton band kullanmanızı tavsiye ederim.
Yalnız krem lehimlerin ömrü var, (1 yıllık), tazesini alın

Mehmet bey;lehimin ömrü diye birşeyin olacagına aklım almıyor.Belki biraz katılaşıyor olabilir;onuda biraz tinerle hallderiz diye düşünüyorum.Biraz daha açıklama yaparmısınız.

Bende üreticinin "yalancısıyım", herhalde içindeki pastanın kurumasından bahsediyorlar,
henüz kurumadı ama tiner gibi solventlerden korkarım.

Ne diyelim "çiğ tüketmeyin!"

Mehmet bey;lehimin ömrü diye birşeyin olacagına aklım almıyor.Belki biraz katılaşıyor olabilir;onuda biraz tinerle hallderiz diye düşünüyorum.Biraz daha açıklama yaparmısınız.
Krem lehim zamanla katılaşır.
Sorun değil.

Katı lehim ezilerek toz haline getirilir.
Krem flux ve az miktar da selülozik tiner karışımı ile eski kıvamına (bal kıvamı) kavuşur.

Bu arada soruma kendim cevap vermiş olayım. Sonra okuyanlar faydalanabilir belki. İnce işlerde kullanmak üzere soldex krem lehim aldım. Çok çok iyi iş gördü. Tek hatam biraz fazla sıkmak oldu. Çok az sıkarak ince işlerinizde kullanabilirsiniz. Tabi ki flux olmadan olmaz.

Evet krem lehimde kullanım ömrü var nekadar kaliteli ürün alırsan ömür okadar kısa benim kullandığım 6 aylık ömrü var.buradaki ömrü belirleyen şey içine koyulan flux ömrü yoksa başka birşey değil ve buz dolabında sağlanırsa ömrü uzun olur içine sakın tiner katmayin.yumusatmak isterseniz nr210 gibi şeffaf sıvı flux damlatarak karıştırın karıştıkça yumuşşuyacak ömrü geçen krem lehim tarih yakınsa sertleşmiş oluyor çok geçmiş ise flux öldüğünden lehim beklenen performansı vermiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…