LCR METRE ALDIM. ÖLÇÜM KONUSUNDA YARDIM LÜTFEN.

LCM ye ramak var ....
Arkadaşımız biraz daha beklese bitireyim de biraz resimleyelim.

LCM, LCR gibi bir şey mi acaba?
Ben Ebay'dan alayım yollasınlar biran önce. Gerçi acelem de yok ama...

Ben aslında bilgi işlemde çalışan memurum. Yani kurumdaki işim pc donanım. Bozuk baya anakart, monitör ve PSU onardım. Bunlarda genelde gözle görülür kondansator şişmesi veya transistor arızası idi. Ben işi daha iyi kavramak istiyorum. Tabi anakartlarda chipset tamiri genelde mümkün/sağlıklı/ekonomik olmuyor ama bahsettiğim şekilde basit onarımlarla baya parça kurtardım. Monitorlerde de floresan ve ledlerini değiştiriyorum.

Yani demek istediğim benim ilgi alanım pc donanım ve monitor arızaları. Miliohm ve veya yüksek kapasite derken hangisini almam gerekiyor siz tavsiye ederseniz memnun olurum? Yani gidip bir buzdolabı, klima veya iş makineleri tamir etmeyeceğim .
Şimdiden teşekkürler.

Bu arada iki ürün birden alsam

15$'a Mega328ESR Meter LCR led Transistor Tester Diode Triode Capacitance MOS PNP/NPN alsam diyorum. Özellikleri iyi değil mi:

Test ranges:
Inductors, capacitors , diodes, dual diode , mos, transistor, SCR , the regulator, LED tube , ESR,
Resistance,Adjustable potentiometer
Resistance :0.1 ohm resolution, maximum 50M ohm
Capacitor :25pf -100,000 uf
Inductors : 0.01mh-20H

2. ürün ise tavsiye ettiğiniz 30$'a da DM4070

Mega328 i alınca diğerine pek ihtiyaç yok.
Ama aynı isimle aratınca daha güvenilir satıcılar bulabilirsin.
Gerçi %85 oranı lan birinin ürünü de sağlam ve vaat edildiği gibi gelebiliyor.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...R0.TRC0.H0&_nkw=Mega328ESR Meter LCR&_sacat=0

Ancak iş yerinde daha bir ciddi görünsün dendiğinde diğeri (DM4070) yakışıklı çocuk hani..
DM4070 esr ölçemez !

--------------

Sen dediklerimi atlama önce oku araştır , bilgi bilgidir işlesen de işlemesen de.
İşte o anneeekartlardaki kondansatörlerin şişmesi patlaması doğrudan esr ile alakalıdır.
Bir haylide mos bulunur senin o oyuncaklarda ama sakın devre üzerinde ve çalışırken iken ölçmeye kalkma !!!

Kısacık ama hah öğrendim demeyeceğin bir açıklama :
Kondasatörler gerçekte saf kapasite değiller , onlara seri bağlı bir direnç var gibidir.
Başka şeylerde var da onları şimdilik salla.
İşte o değer ne kadar yüksek olursa o kadar kötü - dandik mal.
Bu konuyu annnneeekart satanlar özellikle vurgular hani katı kapasitör full katı kapasitör falan filan...
Ve bu direnç değeri , çalışacağı frekansa ve ya puls lere ve ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterir , ankartlarda pek bi sıcaklı kanlıdırlar malum.
İşte o kadar ustalaştığın zaman çeşitli frekanslardaki cevabı bilmeliyim bilmeliyim bilmeliyim dediğinde o geri vermeye niyetlendiğin türden oyuncakları alırsın inşaAllah.

----------
@veysel28 , arkadaşa lcm3 gibi pic mik gerektiren şeyler henüz uzak , karıştırma yoğurt yiyeni.

Ama ben yaptığımdan bir daha yapar arkadaşa satarım diyorsan o başka , o işlere aklım ermediğinden karışmıyorum.

Son düzenleme:
ESR ölçse iyi olur tabi. Dm4070 değil de başka bir model daha yok mu dostum.

Yada şöyle söyleyeyim, DM4070 kondansatörün sağlam olup olmadığı hakkında kesin bilgi verir mi?
Bilgiler için teşekkürler

Hocam niye hemen yelkenleri suya indirdin? Paylaştığın resimlerden ilki 100uF kondansatör 88uF çıkmış ki zaten elektrolitik kondansatörlerin %10, %20 toleransı vardır. İkinci resimdeki kondansatör 4.31 mF çıkmış(uF değil!) bu da doğru. En alttaki resimde de 970nF. Bu da doğru. En üstteki değer kapasite ölçüm değeri, onun altındaki ise ESR değeri. Frekans ise ohmmetrede hassasiyet seçimi gibi düşün. Düşük değerli kondansatörler için yüksek frekans, büyük değerli kondansatörler için de düşük frekans değerleri uygun olur. Attan inip eşeğe binmenin anlamı yok. Ben de bu işten para kazanmıyorum ama oğlum elektronik müh. okuduğu ve ben öğrenci olduğum dönemlerde bu imkanlara sahip olmadığımdan içimde bir uhde kaldığı için bir lab kurayım dedim. Ayrıca önümüzdeki ay emekli olacağım. Emeklilik sonrası oynamak için

Sağol @ibora hocam. Ama aleti inceledim gerçekten baya kafa karıştırıcı. Kazımugur ustanın dediği gibi önce dandik cihazlar ile işin mantığını kaptıktan sonra bu aleti alayım diyorum. Yoksa cihaza diyecek bişey yok. PC'ye de bağladım çok iyiydi.
Bu örneğini verdiğim kondansatorlire 20-30 dolarlık cihazlarla da ölçebilceksem benim için yeterde artar(şimdilik).
Yardımlarınız için teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…