Led flaşör devresi sorunu

teşekkür ederim gayet açıklayıcı bir videoydu.Videoda belirtilmemiş ama f=2*pi*R*C formülünü T=1/f ile kullanırsak ledin yanma periyodunu sanırım burdan çıkartılıyor.İlk mesajda belirtilen değerleri kullanırsak
f=2*3,14*10*10^3*10^-3=62,8 Hz yapar T=1/f=0,016 sn olur ki böyle bir periyotta yandığından ötürü sürekli sabit yanıyormuş gibi görüyorsunuzdur osilasyon yaptığını gözümüz algıalayamaz bu hızda.Onun için yukarıdaki formülleri kullanarak 2 saniye periyotu için gerekli elemanların değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Konuyu ilk açtığımda belirttiğim gibi eleman isimleri görevlerini falan anca biliyorum elektroniğin amatörüyüm zaten. Böyle basit gördüklerimi yapmaya çalışır vakit geçiririm stres atarım. Bu devreyi de görünce yapmak istedim ama nedense bir türlü beceremedik gitti. Kondansatör değerleriyle direnç değerleriyle oynadım yine olmadı. Transistörün bağlantısını değiştirdim acaba tersmi bağladım diye bu kez hep söndü. En son transistörü değiştirip bc 237 kullandım bu seferde tr nin bacaklarına parmağımı değdirince devre çalıştı dedim tamam bu sefer oldu yanıp sönüyo parmağımı çektim hiç yanmıyo tekrar dokundurunca çalışıyo hayret ettim anlam veremedim valla acaba iyi oturmadımı diye yalıtkan yerinden tutup hareket ettiriyorum yanmıyo parmağımı bacaklara temas ettirince yanıp sönmeye başlıyo.

Tekrar saolun sorunu çözdüm bendeki transistörler arızalıymış yenilerini alınca düzeldi

Güzel ve bir o kadar ilgiç devreymiş az elemanla flaşör devresi teşekkürler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…