Lojik Devre Çizimi

Yakuphan.

Üye
4574 şifreniz olacak şekilde önceden hafızasına kaydedilmiş olan sayısal sistem için şifre doğru girildiğinde "1" bilgisi, yanlış girildiğinde ya da girilmediğinde "0" bilgisini çıkış olarak veren devreyi tasarlayınız.

İsterler:

1) Önce 1. hanenin, en son 4. hanenin girilmesi gerekmektedir.

2) Devrede kod çözücü ve D türü Flip-Flop kullanılması zorunludur.

Bu devreyi çizmek konusunda yardımcı olabilecek var mı?
Biraz araştırma yaptım ama devredeki elemanları nasıl birleştireceği mi anlayamadım.

Cunku dersi anlamamissin. Dogrudan devre elemanlarina gecilmez.

Durumlari belirleyeceksin. Durum gecis diyagrami ve tablolari olusturacaksin. Blok semalar cizeceksin. En son devre elemanlarini secersin.

Cunku dersi anlamamissin. Dogrudan devre elemanlarina gecilmez.

Durumlari belirleyeceksin. Durum gecis diyagrami ve tablolari olusturacaksin. Blok semalar cizeceksin. En son devre elemanlarini secersin.
Doğruluk tablosunu yaptım hepsının 1 olduğu 15. sırada Q=1 değeri vermesi gerekiyor. Kano haritasından da devrenin denklemini Q=ABCD olarak buldum ama bunları şematize edemedim bir türlü.

0..9 rakamlari 4 bitle kodlanir.

Tus takimindan tusa basildiginda basilan deger 4 tane FF'a yuklenecek. Bu 1. durum
sifrenin ikinci rakami da bir baska FF'a yuklenecek bu ikinci durum
3 , ve 4 rakamlar da girildiginda ucuncu ve 4. durumlar olusmus olacak.
Clear tusuna bastiginda tum FF'lar sifirlanacak ve durum sayaci 0'a set olacak.

Bu kismi yap once.

Eger hafizdaki 4574 fix ve bir daha hic degismeyecekse o zaman daha kestirmeden gidilebilir 4 bitle falan ugrasmaya gerek kalmaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…