matematiksel bir soruyu nasıl proglamlarım

alpacuno

Üye
iki sayıyı çarptığıda çıkan sonucun rakamlarını tersten veren başka hangi sayılar var.mesela axb: 234 cxd: 432 bu a b ve c d sayılarını gösterebilecek bir program yazılabilir mi bir sınır koymadan a sayısı 2,3,4...sınırsız basamaklı olacak şekilde olabilir mi? bilgisayar bununla günlerce uğraşsa dahi.

Yapılabilir elbettede asıl amaç nedir burda onu çözümleyemedim.

matematiksel bir teorem oluşturmaya çalışıyoruz fen lisesinde öğretmenim öğrencimin oluşturmaya çalıştığı bir teorinin bir kısmı bu tersten okunuşları aynı olan sayılar arasında bir bağıntı varmı diye. elde çarrma ile 100 e kadar geldim ama 10000 li sayılarda lazım 100 000 li sayılarda

sizin için uğraşayım. sonuçlarını paylaşacagım

İstemiş oldugunuz programın ufak bir örneğini yaptım ve ( link iptal edilmişti) linkten indirebiliriniz. Bu ornekten yola cıkarak sizin istemiş oldugunuz işlemi yapıyorsa bu seferde sayıların tersini alıp o sekilde kodlamaya devam edecegim. Kullanımı oldukca basit. İstediginiz aralığı başlangıç ve bitiş olarak girip START diyorsunuz. Çok geniş aralık seçmeniz durumunda çok uzun sürebilir. hız konusunda henüz bir optimizasyon yapmadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
teşekkürler ellerinize sağlık yanlız 12x12 144 iken bu sayıyı almamış bazılarında kare sayıları almış orada bir sorun var sanırım

Yeni halini upload ettim. download linki (Link iptal edilmiştir)
kontrol edermisiniz

peki bu program matlab de yazılabilir mi? bilginiz var mı ?

Matlaba cok hakim degilim ama yapısı itibar ile yapılabilir.

arkadaşlar yeni hali (Link iptal edilmiştir) olarak eklendi.Program işinizi görüyorsa yazmaya devam edecegim diğer durumda zaman harcamak istemiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…