MAX232 - SP3238 ve bilgisayar bağlantısı.

tekosis

Üye
Selamün Aleyküm. Sim900d geliştirme kiti üzerinde çalışıyorum. Bu kitte seri port arayüz entegresi olarak sp3238 kullanılmış. Kendi devremde ise (işlemci pic16f877a - 4mhz kristal) arayüz entegresi olarak max232 kullandım. Durumları açıklayayım;

1- Bilgisayar ile sim900d geliştirme kiti arasında hyper terminal programı üzerinden 4600-19200 baud aralığında çok rahat veri alıp göndererek sms gönderebiliyorum.

2- Bilgisayar ve kendi yaptığım devre arasında yine problemsiz olarak 4600-19200 baud aralığında hyper terminal programı ile veri alıp gönderebiliyorum.

Problemim devrem ile deneme kiti arasında bağlantı kuramamış olmam. Hiç bir anlam veremiyorum. Aklıma gelen husus max232 ile sp3832 arasında uyumsuzluk olması fakat bu entegrelerin bilgi sayfalarına bakınca böyle bir uyumsuzluğun olmaması gerektiği kanısına varıyorum. Acaba cihazlar arasında rx-tx ve gnd bağlantılarından başka bağlantılar yapmam gerekiyormu?

Arkadaşlar tıkanmış durumdayım yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

15. saat. Evet halen problemi halledemedim arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Verileri terslenmiş olarak gönderip almayı denediniz mi (877a ve max232 tarafından söz ediyorum)

Verileri terslenmiş olarak gönderip almayı denediniz mi (877a ve max232 tarafından söz ediyorum)

Ben bilgisayardan cihaza veri gönderirken usb-serial dönüştürücü kullanıyorum. eğer usb-serial dönüştürücü verileri terslemiyorsa benim tümdevremin çıkışındaki veriyi de terslemeden göndermem gerekir değilmi? Fakat max232 de verileri terslediğine göre ben pic çıkışından "0" için "1" , "1" için "0" yollarsam tersinin tersi kendidir durumundan istenilen çıkışı elde ederim.

Yorumunuzdan bu sonuca ulaştım sayın tyildizak. Yardımınız için teşekkür ediyor, yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

Az önce bunu denedim. Tx çıkışı ile mosfet sürdüm. Drainden çıkış alıp girişi tersledim ama sonuç değişmedi. Durmak yok çalışmaya devam...

Problem çözüldü. Gsm modül deneme kartının açık şemasını buldm. Bu şemaya göre Rx pini olarak 3 numaralı pin kullanılmış. Devremde gerekli değişikliği yapınca çalıştı. İlginiz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri