Meşhur Selim Ay soruları

emirkalava

Üye
Sorular bana ödev olarak verilmiştir yardım eden herkese teşekkür ederim.

1- 40 kW lık bir sincap kafesli motorun sigorta akımı değerini nasıl belirlersiniz
2- Enerji iletim hatlarında irtifak alanı (m2) , hangi parametrelere bağlıdır?
3- Bir paratoner için, yıldırım düştüğünde, Norton eşdeğer devresini çiziniz.
4- Güç katsayısı 0.7 kapasitif olan bir yükün güç katsayısını 0.9 endüktif yapabilmek için, bağlanması gereken kompanzatörün gücünü nasıl belirlersiniz?
5- Bir magnetik devrede kaçak akı olması istenen bir özellik midir? Neden?
6- Bir doğru akım (DC); Seri motorunun, Şönt motorunun, Serbest uyarımlı motorunun Uyarma akımını nasıl ölçersiniz?
7- Bir malzemenin bağıl geçirgenliğini nasıl ölçersiniz?
8- Bir malzemenin bağıl permitivitesini nasıl ölçersiniz?
9- Bir malzemenin bağıl geçirgenliğinin 1 den büyük ve 1 den çok büyük olması, fiziksel olarak nasıl yorumlanır?
10- Toprak özgül direnci, topraklama dışında, hangi amaçlar için ölçülür?
11- Elektrikle tahrikte kullanılan “kavramalar” hangi özellikleri taşımalıdır?
12- Bir trafo postasındaki baraların hangi faza (a b c) ait oldukları nasıl anlaşılır?
13- Hava aralığı DC motorlarda büyük, asenkron motorlarda ise küçüktür. Neden?
14- DC seri motor neden kayışlı tahrikte kullanılmaz?
15- Dört kutuplu dalgalı sargılı bir endüvinin direnci nasıl ölçülür?
16- Derece, radyan, grad birimlerini geometrik yönden açıklayınız.
17- Sincap kafesli motorlarda rotor çubuklarındaki “akım yığılması” neden oluşur? Akım yığılmasının azaltılması mı artırılması mı istenir?
18- 1,5 voltluk DC gerilimi 5 volta nasıl yükseltebiliriz?
19- Bimetal bir çubuğun elektriksel eşdeğer devresini çiziniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…