medefe cnc

Elektronikte sorun olacağını pek sanmıyorum basit bir şeydir dimmer .
Lakin kollektörde ( motorun dönen kısmı ) bazı bobinlerde sorun varsa devir düştükçe arıza kendini belli eder.
Yüksek devirde , çalışmayan bobini hızlıca geçer fark edilmez ama devir düştükçe ben buradayım der.
Bir bobinajcıya götür endüvi kontrol cihazı varsa hemen belli olur ya da fırçaların bastığı yeri ( collector ) kontrol et .
Fırçaları çıkar kollektör yerinde durabilir.
Kollektör dilimlerinden karşılıklı direnç göstereni bul ( ikisi arasında bobin var demektir ) sonra sırayla döndürerek karşılıklı hepsini kontrol et.
Her hangi birinde ve ya bir kaçında karşılıklı temas yoksa arızalı demektir.

Benzer şekilde dilimler arasında arızada olabilir.
Gözle bir kontrol et kararma filan var mı..
Gerçi öyle olsa her devirde fırçalardan aşırı kıvılcım çıkar ..

İşini bilen her hangi bir bobinajcı yeniden sarabilir.
Bosh servisi veren genel bobinajcılar genelde iyidirler...

Hocam motoru hic kullanmadim diyebilirim dimmer yerine baska bir alternatif cihaz veya devre bağlayabilir miyiz(invertor haricinde) dimmer da sonucta tork dusuyor buda motor icin cok saglikli bir durum olmuyor

İnverter bağlayamazsın.
Motor hız kontrol cihazları o motor tipi için değil.
Motorun döndüğü devirde yaptığı iş ( yük ) , sağladığı güçten büyük değilse sorun olmaz.
Bir başka yol varyak tır ama harcı borcunu ödemez.

Dimmeri test et , büyük güçlü bir lamba bağla dimmer e ve ayarlarda bak bakalım kırpışacak mı ?
Öyle ise dimmer sorunlu demektir.
Ya da başka el aleti matkap filan bağla.
Fan - aspiratör motoru da olur.

Lamba ile denemek daha saglikli olacak hocam dediginiz gibi en azindan gozle gorebiliriz eger sıkıntı varsa kirpmis olur

Aklın yolu bir .
Daha önce kırk sefer anlatıldı imkan olduğu an doğru dürüst spindle ve hız kontrol cihazı kullanın diye.
Gösterdiğin cihaz vs derken sen zaten sınırı fazlası ile aşmış olacaksın battıkça batmış yani.
Arduino ile de olur başka mcu ilede olur hatta eskiden dc seri motorlar için yapılmış kontrolörlerde olur.
Devir ve akım kontrol edilir ve ona göre çıkış ayarlanır ( pi-pid kontrol ..) ama dediğim gibi daha fazla batma.
Arel ve ya hertz marka bir spindle ve hız kontrol cihazı al.
Ve ya yurt dışından komple takım su ve ya hava soğutmalı...
Forumda bolca anlatıldı önce incele.

---

Ek :
Yeni olması cihazların sağlam olduğunun ispatı değildir !

Daha sonra spindle zaten degistirecegim hocam ama suan maddi durumlardan dolayi bunu kullanmak zorundayim arduino gibi ve microcontrol gibi devrelerle (maliyeti ucuz) suanlik durumumu en iyi sekilde kullanmaya çalışıyorum

Hazir spindle konusu acilmisken yeni oyuncagim elime ulasti aksama nasipse deneme testlerini yapacam

Ekli dosyalar

• 1436799652002.jpg
    58.2 KB · Görüntüleme: 49
  • 1436799678935.jpg
    64.5 KB · Görüntüleme: 46
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…