merhaba bulaşik makınesınde tuz uyarısı var

tekin126

Profesyonel Üye
merhaba arkadaşlar vestel bulaşik makınesınde tuz uyarı işiği yanıyor tuz koydum makıne yıkama yapmıyor ne olabılır

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/arçelik-6030-bulaşık-makinası-açma-kapama-ışığı-sorunu.102004/

Merhaba,sn.tekin126 (Süleyman ustam); ayni durum eylül 2015 'de ve 2000'li yıllarda tuz lambasının yanmaması,ama tuzun bitmesi durumunda bu lambada yanmama (tutukluk) olması şeklinde 2 kez de başıma gelmişti.

Yakın zamanda olanını program düğmesinin bağlantı pabuçlarını (kablo tutucuları) söküp sıkı takmakla düzelmişti.2000'li yıllarda olan ise,bu tuzu koyduğum halde arızanın devam edebilmesi ve bunun tuz eksikliğine yanlış olarak bağlamamla (Forumdaki bu konudaki uzmanlarımız tuz olmasa da makinenin program düğmesinin ilerleyeceğinden de bahsetmişti) oluşan bir aksaklıkta ise makineyi alt fiskiyenin altındaki filtre kısmından başlayıp belirli bir yere kadar sökebildiğim kadar da sökmemle,tuz konulduğu halde yanmayan tuz gösterge lambası yanmış ve makine eskisi gibi takılmadan çalışmasına da devam edebilmişti.

Yukarıdaki bu 2 ayrı deneyimden de size asıl söylemek istediğim,bu makinenizde belki (İçten temenni ederek de) önemli bir arızanız olmayabilir,sadece geçen akımın devresini tamamlayıp geçtiği yerlerden birinde,bir yerlerde istenmeyen elektriki bir geçirmezlik (makinenin yenilik veya eskiliğine göre) olması,bu makinenin program düğmesinin normal seyrinde ilerlemesine engeldir.En başta oluyorsa otomatik su alınması sivicinin elektrik bağlantısında kanımca bir sorun (Elektrik bağlantı zaafiyeti) yine bulunabilir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

@tekin126 Ustam model ve başka arıza bildirim ışığı gibi başka arıntılar verir misiniz?

merhaba öncelıkle konuya yazdığınız için teşekkur ederım makıne modelı vestel m309 w 3 proğramlı makınenın tuz haznesını uzun suredır temızlememıştım devamlı ılave tuz koyuyorduk arıza lambası yanınca hazneyı boşalttım temızledım tuzunu doldurdum çalıştı sayın binbaşinin dedığı gıbı tuz gormeyınce makıne çalışmamış doğrusu arıza neydı biryerı tıkanmışmıydı temızleyınce açıldı onuda farketmedım tek farkettığım sanırım tuz haznesınde ters gıden bır sebepten dolayı tuzu algılamadı algılamayıncada makıne çalışmadı ılk etapta çalışıyor gıbı suyu deterjanı açıyor ama yıkama yapmıyor tuz ledı yanıyordu şimdı sorun çozuldu tek kotu yanı arızanın kesın yerını bulamamam arkadaşlar ılgılerınıze teşekkur ederım gerçı ucuz makıne iki kişiyız bıze fazlasıyla yetıyor arıza devam etseydı kesin 1000 tl gıtmıştı arızamı yaptı hanım kesınlıkle kullanmazdı kanıtı çamaşir makınesı atık su pompası yandı kendım değiştırdım uzerıne su damlıyormuş ikinci yanınca makıneyı kullanmadı hurdacıda burun kıvırıyor 3 kattan ındırmeye iki çamaşir makınem oldu bulaşik makınesınde şansa kurtardık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…