mikrodenetleyici ve triyak yardimiyla motor ileri geri

ercanbozi

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Mikrodenetleyici kullanarak tristör veya triyakla AC motoru ileri geri çalıştırmak istiyorum. Tristörü veya triyağı iletime ve kesime götürme yaparken nasıl bir yol izleyebilirim fikir istiyorum. (Döküman da olabilir.)

Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadasim motorunuzun ozelliklerinide yazarsaniz size daha faydali bilgiler verebilirim.

120-150 adet AC motordan oluşan röle yolu dediğimiz bir bant var. Biz bu yol için Siemens'in
kontaktörleri ile ileri geri yapıyoruz. (Bildiğiniz gibi kontaktörlerin dezavantajları filan....).
Kontaktörlerin yerine tristör vaya triyak kullanmayı düşünüyorum. İletime ve kesime götürme aşamasında nasıl bir algoritma izleyeyim. Bu işi PIC yadaPLC ile yapacağım. Motorlar eşdeğer özelliktedir.
2.2KW
380VAC
1400d/dak
vs...

Burada tristör veya triyak kullanmanız uygun olmaz. Tristör de veya triyak da çözünürlüğü çok azalır. Çünkü tristörü siz açabilirsiniz fakat siz kapayamazsınız. Bunun için mosfet kullanabilirsiniz.

Eğer Triyak kullanacaksanız MOC3021 gibi drive optocoupler lar var. Direk pic ile surebilirsiniz. Devre şemasıda MOC3021'nin datasheetinde var. Hazır ve kolay. Ben daha önce çalıştırdım denedim. Unutulmaması gereken şey motorların endüktif yükler olduğu. İlk kalkışlarında soft start falan yapmak gerekebilir. Bu konu ayrı birsey. Yani motor surme teknikleri. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşım önce kolay gelsin .tristör veya triyaklar ile çalışacaksan ki kontaktörlerden baya maliyetli olacaktır en önemli nedeni kontrol edeceğin yükler büyüdükçe fyatlar artar tristörleri VE TRİAKLARI kolay kontrol edebilirsin en basiti giriş ucuna fazı gir kontrol ucuna enerji ver faz çıkışını al kontrol ucunun enerjisini kes çıkış kesilsin ama tristörlerden 180 derece fazın sadece pozitif alternansını alırsın triaklardan ise ise her iki alternansıda KISACA ÖNCELİKLE KULLANACAĞIN ELEMANI SEÇİP İYİ TANIYACAKSIN VE ONA GÖRE SİSTEM TASARLAMAN GEREKECEK . NOT ÜSTTEKİ ARKADAŞIN YAZISINA istinaden alternatif akım vegerilimlerde yazdıklarım doğrudur ama DC AKIM VE GERİLİMLERDE arkadaşın dediği gibi ki özellikle tiriakı kontrol etmen elektronik bilgin zayıfsa baya zordur.

... tristörleri VE TRİAKLARI kolay kontrol edebilirsin en basiti giriş ucuna fazı gir kontrol ucuna enerji ver faz çıkışını al kontrol ucunun enerjisini kes çıkış kesilsin ama tristörlerden 180 derece fazın sadece pozitif alternansını alırsın triaklardan ise ise her iki alternansıda KISACA ÖNCELİKLE KULLANACAĞIN ELEMANI SEÇİP İYİ TANIYACAKSIN VE ONA GÖRE SİSTEM TASARLAMAN GEREKECEK . NOT ÜSTTEKİ ARKADAŞIN YAZISINA istinaden alternatif akım vegerilimlerde yazdıklarım doğrudur ama DC AKIM VE GERİLİMLERDE arkadaşın dediği gibi ki özellikle tiriakı kontrol etmen elektronik bilgin zayıfsa baya zordur.

Sn. sedatbahadir112,
Bu konuda ki (SCR ve TRIAC) bilgilerinizi gozden gecirmelisiniz. Bazi noktalarda hatalariniz var.
Asagida ki linki incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/motor-suruculeri/1242-dijital-3-fazli-motor-kontrol/sayfa1.html

Burada tristör veya triyak kullanmanız uygun olmaz. Tristör de veya triyak da çözünürlüğü çok azalır. Çünkü tristörü siz açabilirsiniz fakat siz kapayamazsınız. Bunun için mosfet kullanabilirsiniz.

Eğer Triyak kullanacaksanız MOC3021 gibi drive optocoupler lar var. Direk pic ile surebilirsiniz. Devre şemasıda MOC3021'nin datasheetinde var. Hazır ve kolay. Ben daha önce çalıştırdım denedim. Unutulmaması gereken şey motorların endüktif yükler olduğu. İlk kalkışlarında soft start falan yapmak gerekebilir. Bu konu ayrı birsey. Yani motor surme teknikleri. Kolay gelsin.
Motora gelen 220VAc fazı mosfet ile mi kontrol edeceğiz?

Tristör ve triyak çözünürlüğü niye azaltır? Çözünürlükten kastınız nedir?

Sn. sedatbahadir112,
Bu konuda ki (SCR ve TRIAC) bilgilerinizi gozden gecirmelisiniz. Bazi noktalarda hatalariniz var.
Asagida ki linki incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/motor-suruculeri/1242-dijital-3-fazli-motor-kontrol/sayfa1.html
sn. katana
Bence sn.sedarbahadir112 tristör ve triyak ile Ac kontrolü sn.ercanbozi'ye fikir verebilecek en basit şekilde özetlemiş , nerde yanlış olduğunu söyleyebilirmisiniz?

Mesajimin altinda bir link vermistim. Genel hatlari ile orada anlattim. Linkte olmayan konu ise TRIAC ve SCR lerin DC altinda ki karakteristikleridir. GTO kullanilmamasi durumunda bu komponenetler DC altinda kesime gitmez.

sevgili arkadaşlar önceki yazımda benim yaptığım basit bir açıklama idi elektroniği elektrikçi gözüyle yorumlamak gibi ama elbette tiristörler ve triaklar tek başlarına kontrol edilemezler zaten yazdım elektronik bilginiz olması lazım diye !! Tristör ve triak ı kullanarak 220 veya 380 motor çalıştırabilirsin burada sorununuz hız kontrolü ise evet size mosfetler daha çok yardım edebilir ama normal bir aç kapa ise dediim gibi uygun devre ile mümkün burada tekrar tekrar söylüyorum hatam varsa lütfen çizim ekleyip belirtin tristörler ve triaklar devre elemanıdır tekbaşlarına devre deildir bu yüzden uygun elektronik devreler ile çalışabilirler.. SON OLARAK : çözünürlülüğün ne olduunu bilmiyorum scr ye özgü ise bilemem bu elemanla hiç çalışmadım

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri