Motor arızalı olduğunu nasıl anlarım

arkadaşlar bende AEG lavamat 800 devir çamaşır makinası var çalışır durumdayken birden motor sustu herşey çalışıyor birtek ana motor devreye girmiyor beynin içindeki kontakları kontrol ettim herşey normal motorun arızalı olup olmadığını nasıl anlıcaz dışarı çıkarsam dışarıda deneyebilirmiyim çalıştırarak
çok zor durumdayım evde çamaşır yığıldı ne yapıcam bilmiyorum

arkadaşlar bende AEG lavamat 800 devir çamaşır makinası var çalışır durumdayken birden motor sustu herşey çalışıyor birtek ana motor devreye girmiyor beynin içindeki kontakları kontrol ettim herşey normal motorun arızalı olup olmadığını nasıl anlıcaz dışarı çıkarsam dışarıda deneyebilirmiyim çalıştırarak
çok zor durumdayım evde çamaşır yığıldı ne yapıcam bilmiyorum

makinanın tam modelini ver yardımcı olayım.deterjan kutusunun üzerindeki sayıları

Aeg lavamat 800

AEG LAVAMAT 800
yazıyor ali abi başka yazı göremedim
2 kapaklı bir model

Moderatör tarafında düzenlendi:
iki adet ince kırmızı kablo tako jeneratörü bir altındaki sıra da fırcalardan gelen iki kablo .bir sonraki sıra yastıklardan gelen kablolar .şimdi yastıklardan gelen gelen kablonun birini fırcalardan gelen kabloya köprüle ,kalan bir yastık bir fırca ucuna 220 enerjini verdiginde motorunda bir sorun yoksa sonsuz bir hızla dönecektir takonuda ölçü aletini acv konumuna getir ölçtügün deger 50 volt ac cıvarında olmalı

ali abi ben şunu anladım inşaallah doğrudur
ben motoru dışarı aldım
2 tane uç motorun içinden sargılardan geliyor
2 tane kömürlerin uçları var yani fırça dediğin onlar diye tahmin ediyorum
2 tanede motorun arkasında bulunan içeri gömülmüş küçük bir motor var(oda yastık dediğin olması lazım) oto teyiplerin içinde olan motorkadar
şimdi kömürlerin birtanesiyle küçük motorun tek kablosunu birbirine bağlıyorum diğer kömürün ucuyla küçük motorun diğer ucuna 220 v elektriği veriyorum
motorda sorun yoksa motor çalışacak
sargılardan gelen uçlardan 50v değer ölçücem ölçü aletiyle
anlattıklarım doğrumu ali abi

hata yapıyorsun.o arkadaki küçük gömülü dediğin yastık değil tako bobini.onun uçlarına elektrik verirsen patlatırsın.sen motorun içinden gelen 2 kömür ve 2 yastık ucunu kullanıcaksın.kömür uçları belli zaten.yastık ise motorun ana gövdesindeki kalın kablolar.

ali abi tarif ettiyin şekilde denedim motor sağlam fakat motoru makinaya taktığımda çalıştıramadım motoro giden kablo ları kontrol ettim heran gibi bir sorun yok beynin içindeki kontakları kontrol ettim onlarda sağlam makinede herşeyi çalıştırdım motoru çalıştıramadım tşk ederim

kartın soketlerini sök soketlerin bastıgı yollarda delinme varmı? bak özellikle 4 kablo girene ! kartın üzerindeki taş direnç calışma anında ısınıyormu kontrol et .kart üzerindeki sigorta saglammı bak, kart makinanın arka kapagını açınca sol tarafta 2 vida ile tutturulmuş plastik muhafazada

Son düzenleme:
Slm arkadaşım beyinde bulunan motor sürücü bölümü var motoru süren bir bölüm burada sogutucuya baglı 3 ayaklı triyak vardır bunu bir ölç sorunlu olabilir.Saglamlık kontrolu ise A1-A2-G uçları vardır.Ölçü aletinde ohm kademesinde A2-A1 her iki yönde maksimum direnç A2-G uçları her iki yönde maksimum direnç A1-G her iki yönde minimum direç gösteriyorsa triyak saglamdır.Eger saglamsa orada birde tetikleme entegresi var 1085 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam onu degiştir.Düzelmezse sorun tekrar yazarsın...Kolay gelsin...

arkadaşım tiriyağı söktüm dışarı aldım G ucu ortadaki uç olması lazım bu uç diğer uçlarla hiç bir ohm göstermiyor diğer sağ ve sol uçlarda kendi arasında değer vermiyor hatta kısa devre gösteriyor triyak bozuk galiba

ali abi dediğin şekilde kartı kontrol ediyorum direnç ısınıyor 4 yolu leğimledim sigorta sağlam arkadaşın dediği gibi triyak olabilirmi acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri