Motor dönünce program sıfırlıyor

Herkese merhaba;
Pic16f877 nin bir bacağından çıkış alarak 24vdc röle çektirdim.Tabiki bunun için sırası ile 4k7 direnç,bc337 transistör,2a diyot ve röle kullandım.(5 ayaklı basit röle). Röle çekince 24vdc 380vluk kontaktör çektirmesi için ve picin akımı düşmemesi için ayrı adaptör kullandım.Bu kontaktörde 380v bir motoru döndürüyor. motorun dönmesini sağlayan röle ile picin güç kaynakları ayrı...
Şimdi problem şu,motor bazen döndükten sonra proğram sıfırlıyor.Picin 11-12 ve 31-32 ayağına 100nf attım picin restlenmesi azaldı.Ama yine problem kesin çözümlenmedi hala devam ediyor.
pic ile motor sürmeye korkar oldum
Kesin çözüm için ne yapmalıyım

bc337 yerine opto kullanıp devrenide metal kutu içine koyarsan ve metal kutuyuda topraklarsan problemsiz çalışır ben daha önce böyle bir devre yaptım ve sorunsuz çalışıyor. kolay gelsin

1-kontaktorun bobinin a1-a2 uclari arasina 220 nf 600 volt kondansator ile 150 ohm iki watt direnci seri bagla
2-rolenin kontaklari arasina 220 nf kondansatoru paralel bagla
3-role ile picin beslemelerini ayir vede pic beslemesinin girisine emc filtresi bagla
4-pici besleyen 7805 regule entegresinin sasi ucuna ters bagli 1 adet IN4001 diyotu bagla
bunlari sirayla denemelisin bunlar senin sorunu cozecektir

arkadaşım aynı problem ile yıllarca boğuştum neler denedim neler en sonunda çözdüm 6 adet rölenin ve picin beslemesi aynı noktadan olduğu halde hiç bir problem yok makinalar
türkiyenin her yerinde çalışıyor şu anda şöyleki:10v gidim doğrulttum 2200mf kondansatör
oradan röleleri besledim ve oradan (470 nf +16mh bobin+ 100nf ) ardından 7805 ve devamı çözüm parentezin içi bunu birkaç elektronik mühendisine sordum kimi mantıklı buldu kimi bulmadı dc ye yaptığım için ama sonuç mükemmel hiç problem yok

Sn yasargunaydin ustam ben olsam ilk önce gezer77 abimin dediği gibi

"1-kontaktorun bobinin a1-a2 uclari arasina 220 nf 600 volt kondansator ile 150 ohm iki watt direnci seri bagla
2-rolenin kontaklari arasina 220 nf kondansatoru paralel bagla"

Bu iki kuralı yerine getirir buna ek olarakta devremi iki besleme ile çalıştırır bu besleme devrelerinin şaselerini kesinlikle birleştirmem hatta picin röleleri sürecek kısmını transistörlü değil opto kuplorlü yaparak izole ederim aslında bu iki besleme devresi ve şaseleri birleştirmemek bu optik izole içindir ve bir nevi kuraldır.

Aslında konuyu şekillerle daha önceki yazılarımın birisinde vermiştim eğer halen duruyorsa bulabilirsiniz ama picleri plc gibi kullanmak istiyorsanız bu şekilde bir devre kurmanız her zaman sizin için bir avantaj olacaktır ve sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

16F877 deki genel sorunların başında çevresinde olan manyetik akımlardır. Bunun önlenmesi için pic in besleme devresinde mutlaka Sn.hekır' ın dediği gibi şok koymak, osilatör kondansatörünü ve kristali pic e olabildiğince yakın takmak ve devreyi mümkün oldukça çok katlı dizay edip mutlaka bir katı gnd ile kaplamaktır. Mutlaka ki devrenin sürücü kısmı ile mikroişlemci kısmı arasındaki beslemelerin ayrılmasında fayda vardır. Kumanda devresi ile sürülen transistörlerin tipleri betaları ve bağlantıda kullanılan dirençlerin dahi çok önemi bulunmaktadır. Optokuplör kullanmak keyfe keder birşeydir. eğer her iki besleme de aynı potansiyelde ise optokuplör e ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

ben bu problemi çözmek için plc leri beslemelerine baktım mesala delta dvp 14ss besleme dc içinde bobine daha sonra kondansatörlerle filtre ediliyor röle işlemcilerin beslemeleri aynı yerde ben fazla elektronikten enlamam ama bir söz vardır amerikayı yenidenmi keşf edellim adamlar etmiş zaten

haklisin fakat girise emc filtresi koyarsaniz su an piyasada var onlarin hepsini kapsiyor ve xenon lamba girisiminde denedim iyi sonuc aldim ben

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…