Motora sigorta seçmek

electrics

Üye
Arkadaşlar, şimdi bir motora sigorta seçerken neye dikkt etmeliyiz? bazi projeci arkadaşlar sigortanin ratingini hattin taşima akiminin üstünde seçiyorlar, o zaman soruyorum taşima akiminin bir miktar üstünde bir akim çekilirken şebekeden hattimiz yanmaz mi? bu konuya açiklik getirirmisiniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sigortanın biraz büyük secilmesi motorlarda ilk kalkınma anındaki akımla alakalı eğer bire bir değerlerde secersen motor ilk kalkınma anında sigorta attırır tabi sigortanınn tipine bağlı c,b tipine göre değişir

Son düzenleme:
güzel kardeşim ben ilk kalkiş aninda akimin pik yapmasindan dolayi yüksek seçildiğini zaten yazdim benim sorum akim taşima kapasitesinin azcik da olsa üstündeki bir akim değerinde çoook uzun süre çalişan bir motorun beslemesinin kavrulmasina karşi yüksek seçilen sigortanin etkisiz kalacagina göre hatti nasil koruyacağimiz.Yani hat 10 amperlik sen 16 lik sigorta seçmissini e o zaman 11 2 13 14 vs amperajlarda 3 gün boyunca o motoru çaliştiramazsin cünkü hat kavrulur. degil mi?

Arkadaşım motoruna termik baglarsın.demerajda açmaz ve motorunu ileriye dönük faz gitmesine,rulman sıkışıp motorunun kavrulmasınada karşı korumuş olursun.Tabi sen hattın yanmasındanda bahsetmişsin uygun kablo kesiti kullandıgında,standartlarda motorun çektigi akıma göre B veya C sigorta kullandıgında ,klemens ve baglantıları düzgün yaptıgında niçin yansın.Motor Koruma Rölesi ve Faz Koruma Rölesi kullanarakda tesisatını ve makinanı koruma altına alabilirsin.

sayın electrics

motor için (D) karakterli sigorta kullancaksın, sigorta değerini ise motorun etiket akımından büyük seçmen faydana olacaktır.örneğin 5,5 kw lık motorun etiket akımı yaklaşık 9A dir. sen 16A lik (D) karakterli sigorta kullanırsan motor ilk kalkış anında 50Ai görecektir. sigortan (D) karakterli olduğu için açmayacaktır. motor nominal devrine ulaşınca mekanik zorlanma vs. gibi sorunlar yoksa 9A çekecek ve 16A lik sigorta işini görecektir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…