NH bıçaklı sigorta

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
normalde nh bıçaklı sigortanın kendi sökme tabancası vardır ama acelici bir usta sigorta sökme tabancası olduğu halde pense ile sökmeye kalktı ve sonu felakat oldu pense elinden kaydı ve iki fazın arasında kaldı, elinde pense patladı pense patlarmı demeyin patlıyo sonuç olarak gene allah korudu ve ustaya fazla birşey olmadı hemen sigortalar atınca sadece üstü biraz yandı biraz da yüzünde yanık izi kaldı ama oda geçti sayılır

Yani herşeyi kendi yöntemiyle yapmak lazımmış ..... bu benden olsun

Bizim iş arkadaşı da yük altında 100A HN bıçaklı sigortayı takmaya çalışmış. İlk temasla beraber sigorta patlayınca yüzünde biraz yanık oluşmuş (Ben olaydan 1 saat sonra gördüm onu.). Sigortanın içindeki kumlar da gözüne saplanmış. 1 hafta istirahattan sonra iyileşti ama şimdi gözlük takmak zorunda.

20 Yılda Başına Gelmeyen, 20 Dakikada Gelebilir!

çalıştıgım yerdeki elektrikçininde başına gelmişti aynı olay ve elleri yanmıştı ama şimdi iyi turp gibi maşallah bu işin espirisi tabi...

affınıza sıgınarak bişeyi hatırlatmak istiyorum korkmaz_design argo bi deyim wardır hemen hemen herkes bilir. Eşşek ..... bile usulü wardır. argoda olsa aslında bize çok şeyi anlatıyor tabi anlayana.

arkadaşlar geçenlerde bizim arkadaşları başına gelmişti aynı olay 160 A lik nh ın üzerindeki civatayı gevşeteye çalışırken 14-15 anahtarı 2 faza değdirio değdirmesiyle anahtar 2 faza yapışıo ama oluşan arktan yüzü kolları ve saçları yanmıştı 15 günlük istirahatle kurtuldu yarasız ama gerçekten hiç de hafife alınacak bi olay değil

kazasız belasız çalışmalar

kompanzasyon panosunda çalışma yaparken enerjiyi kesmiştim yalnız trafo sabit grub kondanstörleri devrede idi panonun o tarafı ile bir işim yoktu . panoda bir patlama oldu benim elerim ve yüzümde kismi yannıklar oluştu. neyin bu patlamaya neden olduğunu çok merak ediyordum elimden gelse hastaneden hemenpanonun yanına gidip bakmak istiyordum 3-4 gün sonra gittigimde sabit grup kondanstörlerinin bıçaklı sigortalarının girişini panodaki ampermetrenin saçtan yapılmış sabitleme ayağının kısa devre ettiğini gördüm. belkide olması milyonda bir ihtimaldi ama olmuştu.

en çok korkarak taktığım sigorta olarak NH bıçaklı sigorta geliyor. Bu yüzden yeni yaptığım tüm panolarda ya grup otomat veye kompak şalter kullanmaya özen gösteriyorum.

Arkadaşlar !
NH bıçaklı sigorta takmak veya çıkarmak artık eskisi gibi korkulacak bir durum olmaktan çıktı. Şimdi 3 sigortayı birden takıp, çıkaran NH ayırıcılar var. NH bıçaklı sigorta kullanılması gereken yerlerde otomat ya da kompakt şalter kullanmak hem teknik açıdan hem de ekonomi yönünden uygun olmaz diye düşünüyorum. Hepinize kolay gelsin. Mesleğimiz çok riskli. Allah (c.c) hepimizi bu gibi durumlardan korusun.

Arkdaşlar ne kadar önlem alıranız alın yük altında çalışmamak için elinizden geleni yapın ha brde enerjiyide başkasınada kapattırsanız sakın kontrol edip ölçmeden işe başlamayın

Yük altında çalışmamak, dikkati olmak, ellik ve koruyucu yüz maskesi kullanmak ..... önemli.
Örnek resim olarak verdiğiniz sigortanın markasına dikkat ettim başımdan geçen bir olayı yazmak istiyorum yorum size ait.
Malzeme tedarikçisimizden istediğim malzemelerde mutlaka marka belirtirim ve ısrar edrerim. NH sigorta için de kaleporselen diye belirtirim. Son gelen malzemeler ....... markaydı. Telefon açıp sorduğumda kaleporselenin 3 kat daha pahallı olduğu için artık almadıklarını söylediler. Neyse bunlardan 1 tanesini küçük kompresöre takmışız. Sanırım 1 ay kadar geçti komresör termik açmış bakımcı arkadaşları çağırmışlar (yatak sarmış) panoyu açıp termiğine başmışlar sonrada denemek için start vermişler. Motor sıkışık olduğu için termik te soğuk olduğu için kilitli motor termik açmadan sigortaları patlatmış.
Bu mormal sayılır fakat anormal olan sigortaların nasıl patladığı NH lar resmen paça tesirli bomba gibi patlamış. Yangın çıkarmış panonun kapağını sökmüş atmış bakımcı arkadaşlar alevlerin yüzlerini nasıl yaladığını anlatıyordu. 3 sigortadan 2 si yok 1 tanesi yangından dolayı yanmış geride sadece cam elyafı kalmış. Bu parçayı ve patlayanların bulabildiğim bazı parçalarını malzeme aldığım yere götürdüm markada neden israr ettiğimi anladılar. ( Burada kaleporselen makası reklam amaçlı değildir kaliteyi belitmek içindir bildiğiniz diğer kaliteli markaları tercih ediniz). Komresör odasındaki bütün elektrik sistemini değiştirdim ve 1'er tane TMŞ bağladım .......
NH sigorta patlaması elektrikçilikte sık karşılaşılan ve tehlikeli sonuç doğuran problemlerdendir. Önemli gördüğüm 4 nedeni yazacağım ve bunlara dikkat etmenizi tavsiye edeceğim
1- Motorun kontaktörü yapısık kalıyor ve 1'inciyi takıyorsunuz birşey yok 2 takarken patlıyor. Büyük motorlarda kontaktörleri mutlaka kontrol ediniz.
2- Kabloda kısadevre oluyor. Sigotası atık besleme hatlarını ölçtükten sonra sigortalarını takmaya özen gösteriniz.
3- Yukarıdaki örnekte olduğu gibi sıkışık motora yol verme sırasında. Motoru çalıştırmadan önce mutlaka kontrol ediniz.
4- Aşırı yük ve gevşeklik.
Mümkünse enerjiyi kesiniz sigortayı takıp kendinizi emniyete aldıktan sonra besleyiniz.
NH sigorta yüzünden ölümden döndüm 1,5 ay hastanede yattım. Mesleki deneyim bölümünde yazmayı düşünüyorum. Bu olay 12 sene önce oldu ve hayatımda 1 defa patlattım hala bıçaklı sigorta takarken korkuyorum :'(

Arkadaşlar 3 fazlı sistemlerde yük altında kesinlikle sigorta SÖ KÜÜÜL MEEEZ ... Artık bu tür yanlışlıkları yapmayalım lütfen.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…