O G İletken Çeşitleri A G İletken Çeşitleri Nelerdir?

1/0 hatta 1 çelik ve üzerine sarılı 1 aliminyum iletken halka
3/0 hattaysa 1 çelik ve üzerine sarılı 3 aliminyum iletken halka oluyormuş...
dostum amacım senle dalga geçmek değil. Ama sana bu bilgiyi geçene sorarmısın 477 mcm ne demekmiş ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tamam söyledikleriniz doğrudur fakat o zaman hala niye 1/0 ya da 3/0 deniyor bunun cevabı nedir ???

tamam kardeş 000 dan kısaltarak 3/0 denmiş te bu 000 denmesinin sebebi ne ?????????? kendiniz de bilmiyorsunuz tam olarak ya da bilen açıklama yapma gereği duymuyor ama hemen ön yargı seni kandırmışlar falan

tecrübeli ustalarımız abilerimiz hatta bakınca rose mu lily mi panse mi swallow mu nasıl anlarız bir yolu var mıdır. yoksa sadece projeden mi bilebiliriz yada dağıtım şirketine sorarak

peki hangi iletkenler birbirinin yerine kullanılabilir ?

swallow
pigeon
rawen
hawk
patridge
drake
rose
lıly
popy
pansy
aster
oxlıp
phlox

peki hangi iletkenler birbirinin yerine kullanılabilir ?

swallow
pigeon
rawen
hawk
patridge
drake
rose
lıly
popy
pansy
aster
oxlıp
phlox
arkadaşlar ben bişey soracağımda mesela bu iletkenler akım taşıma kapasitelerine göre seçiliyor deil mi??
mesela ben bugün 10/33 bir beton direk gördüm mühendis direk pigeon dedi acaba tepe kuvvetine görede seçilebiliyor mu diye düşündüm kafam karıştı bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba;
İsterseniz kaba bir hesaplama yapalım.
Pigeon hat ortalama 300A çeker.
Hattın güç hesabına bakalım: (kök3)x(Şebeke gerilimi)x(cosfi)x(3/0 taşıdığı akım)
kök3 : 1.73
Şebeke gerilimi: 31.5kv ya da 34.5kv
cosfİ: 0.95
3/0AWG akım: 300A
Tüm değerleri yerine yazarsak ortalama 16MW çıkacaktır. 3/0 hattın nominal yüklenme gücü 16MW'tır. Ancak 24MW'a kadar yüklendiğine şahit olmuşluğum vardır.

Umarım bu hesapla sorunuza cevap almışsınızdır.

merhabaarl bi soru soracaktım 477 hatta max ne kadar bi güç baglayabiliriz

ekteki dosyada iletkenlere ait bilgiler mevcut. uygulayacağınız gerilime göre gücü hesaplayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• YG ileken özellikleri.xls
    32.5 KB · Görüntüleme: 25
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…