O.G. Trafo paralel çalıştırma hakkında yardım.

Dalga geçilen bir durum yok.1 kv luk tesisi ilk defa duydum.6,3 kv la çalışan 50 MW lık tesiste 10 yıl işletmecilik yaptım( 1 adet,karşıbasınçlı türbin,1 adette kondenseli türbinli ).6,3 kv luk barada kompanzasyon yoksa ( varsa bile,özel uygulama yapılmalı ),işletmenizin ihtiyaçları dışında,fazla bir özellik arzetmiyor.mühendis o606 arkadaşımıza katılıyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Hocam sistemi tekrar özet geçiyim.Aslında dolaylı bir yedekleme söz konusu.4 adet 2MVA lık trafo paralel çalışarak sanki 1 adet 8MVA trafo gibi davranacak ve 4 adet her biri 1750 KVA kurulu güçteki vinçleri besleyecek.

Yani bir ya da birkaç vinç çalıştığında 4 trafo arasında yükleri paylaşacak(bildiğim kadarıyla paralellemenin mantığı bu) bu trafolardan herhangi biri arızalandığında bu defa yük 3 trafo arasında paylaşılacak vs.

Kurmaya çalıştığımız sistem bu, umarım daha açıklayıcı olmuştur.

Yönlendirme için teşekkürler ahmet15 fakat benim orada yetkili bulup elle tutulur bişeyler bulabileceğimi sanmıyorum (büyük konuşmak istemem ama zaten baya bi kapı çaldım bu proje için ).Benim kurmaya çalıştığım sistem bildiğim kadarıyla basit bi uygulama sayılıyor ama tabi O.G. den iyi anlayanlar için.

Anladım hocam fakat O.G. de fazla tecrübem olmadığı için bu sisteme için yardıma ve basit ya da profesyonel bir kolon şemasına ihtiyacım var (paralelleme yapılmış bir sistem).Ayrıca sistem kompanze edilecektir. Onun için de forumda kompanzasyon başlığı altında yardım istemiştim.
Sistemin özetini de tekrardan açıkladım mühendis0606 ya cevabımda, umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Anladım hocam fakat O.G. de fazla tecrübem olmadığı için bu sisteme için yardıma ve basit ya da profesyonel bir kolon şemasına ihtiyacım var (paralelleme yapılmış bir sistem).Ayrıca sistem kompanze edilecektir. Onun için de forumda kompanzasyon başlığı altında yardım istemiştim.
Sistemin özetini de tekrardan açıkladım mühendis0606 ya cevabımda, umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Paralel çalışan trafolar için aşağıdaki koşullar sağladığın taktirde sorun yaşamazsın.
a- Bağlantı grupları aynı olmalıdır.b- Boşta çevirme oranları eşit olmalıdır.c- Bağıl kısa devre gerilimleri eşit olmalıdır.d- Frekansları eşit olmalıdır.e- Anma güçleri oranlarının 3/1 den büyük olmamalıdır.

Anladım teşekkürler ceyrancı58 fakat bu konuyu araştırmaya başladığımda karşıma çıkan ilk mevzu bu kurallardı. Projeci olduğum için bu şartları sağladığımı farzediyorum ve elbette şartnamemizde buna uygun olarak hazırlanacaktır. Fakat benim ihtiyacım olan bu sisteme ait bir çizim..Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…