pıc ile kombi kontol

senyayla

Üye
merhaba

pıc ıle oda sıcaklıgını olcup buna gore role acıp kapayacak bır devre ve aynı zamanda bu pıc e haftalık gırılen saatler arasında kombının kontrolu saglayacak.

ornek: kombı pazartesı,salı,carsamba,persembe,cuma gunlerı 8:00 ile 17:00 saatleri arasında oda sıcaklıgını 20 derecede tutacak. 17:00 sabah 8:00 saatlerı arasında 24 derecede tutacak.
cumartesı ve pazar gunu butun 24 saat boyunca oda sıcaklıgı 24 derecede tutacak.

bu sekılde yapılmıs bır uygulama varmı?

kardeş, zaman ayarlı prizler satılıyor. aynı dediğin gibi haftalık 20 program kaydedebiliyorsun.
bence hazır uygulama yapmana gerek yok. bundan birtane al işini iyi görür.
eğer proje yada ödev olarak istiyorsan, bunu zor bulursun yada kendin yapmalısın.

Merhabalar ben de elektrofizik arkadaşımızın söylediğine katılıyorum ama eklemek istediğim bazı konular var
malum bazı durumlarda (proje ödevi-ek tasarımlar) hazır devre yada piyasadaki cihazlar işimizi görmeyebiliyor...
Şayet ben böyle bir çalışma yapıyor olsam aslında işe ilk olarak bir tane pic ile yapılmış gerçek zaman saati yapmakla başlarım mesela piyasada bol miktarda örneğine rastladığımız DS1302 yada DS1307 türünde çalışan zaman saatleri gibi ve bu zaman saatini yaptıktan sonra dışarıdan gireceğim yani ne zaman çalışıp ne zaman duracağına hangi sıcaklıklarda çalışacağına vs bilgilerini girebileceğim bir hafıza alanı oluştururum mesela picin kendi eeprom belleği olabileceği gibi harici bir i2c eeprom ile de olabilir artık çalışma aralıklarını bir tuş takımı ile mi yoksa klavye ile mi gireceksiniz bu tasarımda size kalmış birşey fakat bu bilgileri bir yolla eeprom a giriş yapmasını sağlayacak bir devre kurar sonra zaman saatindeki bilgileri bu eeproma kaydedilmiş bilgiler ile karşılaştırır olayı çözerim tabii ki bu benim fikrim sadece bir fikir olsun diye yazdım uygulamada nasıl bir yol izleyeceğiniz yine size kalmış....
Bu arada eeprom belleğe kaydedeceğiniz bilgileri girmek için illa bir klavye yada tuş takımı şart değil mesela bir tane pic16F877A kullanıp gerekli saat,tarih ve ısı değerlerini basit butonlar bağlayarak menü şeklinde de yapabilirsiniz
Birde bu söylediğiniz şekilde çalışan bir uygulamaya hiç rastlamadım fakat yapacak olursanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

verdıgınız cevaplar ıcın tesekkur ederım. ama zaman ayarlı prızler benım kombıde calısmaz cunku. elektrıkler gıdıp gelınce kombı yazlık modda kalıyor.
kıslık moda almak ıcın kombı uzerınde bır butona basmak gerekıyor.

kombının kendı uzaktan akıllı kablosuz kumandası var. haftalık programlayabılıyorsun 100 euro fıyatı.
http://www.baykangrup.com/tr/urunler/kombi/gunes/gunes.asp

kombı uzerınde butun dugme ve ayar lar hepsı dıgıtal . analog hıcbır sey yok.

boyle bır sey yapılabılırmı enazından? hem tecrube olması ıcın bır seyler yapabılmek ıcın bu konuya yoneldım. odev vs. sebeplerden dolayı degıl.

kardeş eğer illa pic ile yapman gerekmiyorsa bir logo al hiç uğraşma. 5 dakikada devreyi yaparsın

mustafatemel ' Alıntı:
kardeş eğer illa pic ile yapman gerekmiyorsa bir logo al hiç uğraşma. 5 dakikada devreyi yaparsın

bahsettıgınız sey hakkında hıc bılgım yok. bıraz bılgı verebılırmısınız

logo plc olarak aratınca bayagı bır bılgı cıktı.

arkadaşım benimde bitirme ödevim pic ile ortam sıcaklık kontrol ünitesi,inşallah bitirdiğim vakit sana da gönderirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…