pc kasası nötr arası 94 volt?

arkadaşlar bugün bişi dikkatimi çekti ,sizin görüşlerinizi öğrenmek istedim.Tamamen tesadüfen pc nin arkasından monitör kablosunu söker iken kontrol kalemi kasanın metal aksamına dokununca yandığını fark ettim.ölçü aleti ile faz kasa arası 120 volt nötr kasa arası 94 volt ölçtüm.işletme topraklaması olduğu için nötr ile topraklama birleştirilmiş durumdadır.Daha sonra bilgisayarı kapatıp fişlerini prizden çekip prizlerde bi sorun varmı diye araştırdım,herşey normaldi.bilgisayarın fişini takıp çalıştırdığında herşey normale dönmüştü.Şimdi bilgisayarın kasasında herhangi bir voltaj yok.Donanım hakkında pek bi bilgim yok,sizce bu ölçülen voltajlarda bir anoramallik yokmu?statik enerji birikimi denilebilirmi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
topraklama sorunu.siz fişi söktükten sonra söktüğünüz gibi değilde diğer türlü takkmışsınız ondan kaçak kaybolmuş.eğer o fişi söküp yönünü cevirip tekrar takarsanız muhtemelen kaçak yine görünecektir :)

Topraklama sorunun var fişi ters çevir tak genelde nötr ile toprağı birleştiryorlar aslında yurtdışında bu yasak toprak ile nötr ayrı gelir gerçi sorarsan bizde de öyle ama çok nadir ...genelde işletmelerde topraklama barası ve kazığı çakılır ve hattı ayrı çekilir aynı hata çamaşır ve bulaşık makinalarındada olur sen fişi ters çevir tak en basiti o

arkadaşım belki anakartın üzerindeki küçük güçlü trafolar varsa onlarda kısa devre olabilir onları kontrol et

Forum istatistikleri

Konular
128,839
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri