yazılımda değişiklik yapmadım ilk aldığımdan beri 3 tane simge sonra rakam çıkıyor... aynı devrenin tekrarında yazılımsal bişeyler yapılmalı mı yapmaya çalıştım hep hata verdi... nerede hata yaptım bilmiyorum, verdiğiniz pic ile en fazla 4 tane mi giriş yapılabilir..

direk konuya dalıp iyi akşamlar demeyi unutmuşum kusura bakmayın

Merhaba
Siz kaç girişli yapmak istiyorsanız ona göre PIC seçilir.16F628 ile ben en fazla 5 giriş yapabildim.Diğer bacakları da başka işler için kullanmaktayım.Yazılıma göre üç adet a ve 1 rakkamı çıkması lazım."aaa1"gibi yani "10101010101000110001"data geliyor.Virtual terminalde bunu görmeniz lazım.

­­­­­­­hocam ilk verdiğiniz devreyi açtım şimdi 1 nolu anahtarı kapatınca terminalde " ¬¬¬1¬¬¬1¬¬¬1¬¬¬1¬" böyle görünüyor.. 0 hiç yok.. bunu farklı 3 pc de denedim hepsinde aynı... direk rakam çıkması için nereyi düzeltmeliyim.. bu durumda 1 ve 2 1.hat için giriş oldu. vb de 1 i görürse yeşil, 2 yi görürse kırmızı ikisini de göremezse siyah renkli kutucuk planlıyorum... sizce nasıl olur..zaten aynı anda 12 olma olasılığı yok ya 1 ya 2 oluyor...

Kudret Bey teşekkür ederim yardımlarınız için sabah erkenciyiz şimdilik iyi geceler diyorum. yarın biraz daha kurcalayayım bakalım ... sağolun

Kudret Bey iyi akşamlar,
Bugün asm dosyasına bakayım dedim işin içinden çıkamadım, tam çıktım dedim MPLAB dan hex e çeviremedim, sizinkinden farklı bir hex e çeviriyor.. velhasıl bi türlü olmadı,

asm dosyasında kodların yanına açıklama yazsanız biraz veya o kadar uğraşmayıp zahmet olmazsa 1 hat girişleri içi 11 ve 12 2. hat girişi için 21 ve 22 olcak şekilde çıktı vermesini ayarlayabilirmisiniz..

yani 1 yerine 11 , 2 yerine 12 - 3 yerine 21 , 4 yerine 22 şeklinde veri alayım sizce hoş olmaz mı? iyi akşamlar tekrar...

selam Kudret Bey tekrar iyi akşamlar...

sanırım sorunu çözdüm, fakat şöyle bi sorunum var şimdi

terminale 1 yazdırıyorduk ya 10 nasıl yazdıracağım
aşağıdaki gibi denedim ve farklı şekillerde ama olmadı.. ard arda karakter nasıl yazdırabiliriz...

MESAJ1
BSF PORTB,2
MOVLW H'31'
CALL GONDER1
MOVLW H'30'
CALL GONDER1
GONDER1
MOVWF TXREG
BANKSEL TXSTA
VER_SONU_TEST1

Merhaba
Aşağıdaki yazılım şablon yazılımdır.Algoritmayı böyle kurdum.Bu mantık çerçevesinde siz istediğiniz kadar kaskat yaparak üretebilirsiniz.Bitmiş iş,benim için tamamdır.Sizin dediğiniz gibi de yapılabilir ama algoritmayı tam kavramam lazım.Ben size master yazılımını verdim gerisi size kalıyor.Bir süre önce bu konularla ilgili yazılarımı aşağıdaki linkte yayınlandı.Daha detaylı bilgileri oradan da temin edebilirsiniz.

LIST P=16F628
INCLUDE "P16F628.INC"
ORG H'0000'
SAYAC EQU H'20'
SAYAC1 EQU H'21'
SAYAC2 EQU H'22'
MOVLW H'07'
MOVWF CMCON
;BANKSEL TRISA
BSF STATUS,5
MOVLW B'11110000'
MOVWF TRISA
MOVLW B'11101011'
MOVWF TRISB
BCF STATUS,5
CLRF PORTA
CLRF PORTB
BASLA
TEST_RA4
BTFSC PORTA,4
GOTO TEST_RA4
CALL BEKLE
RA4ANAHTAR
BSF STATUS,5;ÖNEMLİ KODD
MOVLW D'25'
MOVWF SPBRG
MOVLW B'00100100'
MOVWF TXSTA
BANKSEL PORTB
BSF RCSTA,SPEN
CLRF SAYAC
DONGU11
DECFSZ SAYAC,F
GOTO DONGU11;
MESAJ1
BSF PORTB,2
MOVLW H'31';"1"
GONDER1
MOVWF TXREG
BANKSEL TXSTA
VER_SONU_TEST1
BTFSS TXSTA,TRMT
GOTO VER_SONU_TEST1
BANKSEL PORTB
GOTO BASLA
BEKLE
MOVLW H'FF'
MOVWF SAYAC1
DONGU1
MOVLW H'FF'
MOVWF SAYAC2
DONGU2
DECFSZ SAYAC2,F
GOTO DONGU2
DECFSZ SAYAC1,F
GOTO DONGU1
RETURN
GOTO BASLA
END

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…