pic ile yapılmış bir devre

merhaba arkadaşlar.ben aşağıda anlatacağım devreyi zaman rölesi ve röle kullanarak yaptım ve şu anda çalışıyor.fakat bulunduğu ortamda çok yer kapladığı için ben bu devreye pic ile yapmak istiyorum.
1-sisteme enerji geldiğinde rb0(giriş1) a bağlı olan potans değerine göre zaman gecikmesi yapacak.rb4(çıkış1) aktif olacak
2-zaman dolduğunda rb1(giriş2) e bağlı olan potans değerine göre zaman gecikmesi yapacak . zaman dolduğunda rb5(çıkış2) aktif olacak.
3-rb5 aktif olduktan sonra rb2(giriş3) ye bağlı potans değerine göre zaman gecikmesi yapacak.zaman dolduğunda rb5 çıkışını off edecek.ve döngü 2.maddeden itibaren sürekli çalışacak.
ben pic programlamasını bilmiyorum.bana yukarıdaki senoryaya göre yazılmış bir pic programı ve devre şeması lazım.biliyorum hazıra konmak gibi oluyor ama yardımcı olursanız sevinirim.

1.Zaman gecikmesinin maksimum süresi ne olacak, belirtmemişsiniz
2.Çıkış 1 sürekli aktif mi kalacak?
3.Devre şemasını endüstriyel ortamda çalışacak bir pcb'ye dönüştürebilir misiniz?
4.Röleleriniz kaç voltluk, besleme için ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

1-zr1 in zaman gecikmesi max 10 dakika ,zr2 nin 15 dakika ,zr3 ün 60 dakika
2-çıkış1 sürekli aktif olacak
3-devre şemasını delikli plaket üzerinde uygulayacağım.
4-12 voltluk röle kullanmayı düşünüyorum.
aslında zaman gecikmelerini ayarlı yapmak istiyordum.mesela giriş 1 e bağladığım potansın değeri 0 ise gecikme olmayacak.potans değeri max ise 10 dakika olacak gibi.diğer girişlerdeki potanslarda da aynı şey söz konusu olacak

taner hocam, alttaki devreyi kurun:

12 V girişi ile 7805 kullanarak pic'i besleyin, uln 2003'ün de 8. bacağını gnd'a bağlayın, şemada görünmüyor.

Program oldukça basit, pbp ile yazdım, zamanlama çok hassas olmayabilir, programda 235 rakamının değerini arttırıp azaltarak hedeflenen gecikmelere yakın değerleri yakalayabilirsiniz. Daha hassas olsun isterseniz kristal kullanmak gerekecek.

Kod:
@ DEVICE pic12f675, PROTECT_ON
@ DEVICE pic12f675, WDT_OFF
@ DEVICE pic12f675, PWRT_ON
@ DEVICE pic12f675, BOD_off
@ DEVICE pic12f675, INTRC_OSC_NOCLKOUT 
@ DEVICE pic12f675, MCLR_OFF
      define osc 4
      ANSEL = %00000111      
      TRISIO = %000111      
      CMCON = 7            
      SYMBOL out1 = gpio.4
      SYMBOL out2 = gpio.5
      out1 = 0
      out2 = 0
      i var byte
      ii var word
basla:
      adcin 0,i
      ii = i*235
      for i = 0 to 9
          pause ii
      next i
      high out1
tekrar:     
      adcin 1,i
      ii = i*235
      for i = 0 to 14
           pause ii         
      next i
      high out2
      adcin 2,i
      ii = i*235
      for i = 0 to 59     
           pause ii
      next i
      low out2
      goto tekrar
end

umarım işinizi görür, kolay gelsin

banada yardımcı olamm mumkun mu acaba?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…