Pic Seçimi ????

salamon

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Pic konusunda acemi ve yeni başlayan birisi olarak benim için büyük ancak bilen arkadaşlar için basit bir sorunum var.

şöyleki;

8 adet röle, 10 adet 0-10v sensör, 1 adet sonsuz pot, 6 adet buton ve lcd ekranı bir arada programlayıp kullanabileceğim bir cihaz yapmam gerek. bu konuda pic olarak hangi özellikte olanını kullanmam gerekiyor? pic seçimi konusunda yardım edermisiniz? yazılım konusunda bir algoritma yapacağım. bu algoritmaya göre hangi dil veya program benim işimi görür?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

giriş ve çıkışlara bakınca 10 adet sensör giriş, 6 adet buton giriş ve 8 adet röle 10 cıkıs Lcdiçin gerekiyor gerekiyor toplamda 16 giriş 18 çıkış için giriş ve çıkış çoğullayıcı kullanarak pıc16f628a yı. giriş çıkış çoğullayıcı kullanmadan da pc16f877a ile yapabılırsın diye düşünüyorum tabi kaba bir hesap olur bu devrenın tam işleyişini bilmediğim için %80 doğrudur.

Arkadaşlar Merhaba,

Pic konusunda acemi ve yeni başlayan birisi olarak benim için büyük ancak bilen arkadaşlar için basit bir sorunum var.

şöyleki;

8 adet röle, 10 adet 0-10v sensör, 1 adet sonsuz pot, 6 adet buton ve lcd ekranı bir arada programlayıp kullanabileceğim bir cihaz yapmam gerek. bu konuda pic olarak hangi özellikte olanını kullanmam gerekiyor? pic seçimi konusunda yardım edermisiniz? yazılım konusunda bir algoritma yapacağım. bu algoritmaya göre hangi dil veya program benim işimi görür?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Devrede 10 Adet 0-10 Volt sensörden bahs edilmekte bu da muhtemelen 0-10 voltu Adc kullanarak kontrol edileceği anlamı taşır ki bu durumda da 10 Adet ADC si olan bir pic kullanılması uygun olmakta...

Daha da detaya girilecek olursa bir pic ile 10 tane adc işlemi yapmak benim için pek ideal bir yöntem değildir... Ne yapmak gerekir sorusuna gelince;

Adc konusu görüldüğünden birazcık derin ama yapanlar için de gereği kadar sığ bir konudur ben olsam 3 adet 12 bitlik mcp3204 entegresi kullanıp 10 tane sensörü bunlara bağlarım bir pic ile bunlardan gelen bilgileri okur karar verme döngüsüne girer butonları da bu pic ile kontrol ederim...

Yazılım konusuna gelince mcp3204 leri kontrol etmek için proton basic öneririm çünki daha önceden yapılmış projeler mevcut...

Yine proton basic kullanırdım kaynağı da bol :)

giriş ve çıkışlara bakınca 10 adet sensör giriş, 6 adet buton giriş ve 8 adet röle 10 cıkıs Lcdiçin gerekiyor gerekiyor toplamda 16 giriş 18 çıkış için giriş ve çıkış çoğullayıcı kullanarak pıc16f628a yı. giriş çıkış çoğullayıcı kullanmadan da pc16f877a ile yapabılırsın diye düşünüyorum tabi kaba bir hesap olur bu devrenın tam işleyişini bilmediğim için %80 doğrudur.

hocam peki yazılım konusunda bir fikir verebilirmisiniz?

ayrıca yardımlarınız için teşekkür ederim

Değil 10 , 49 kanal adc si olan pic ler var , bilginize.
Mesela yukarıda önerilen pic yakından incelenebilir , iddia doğru ise 28xADC imiş .

Basic vakit kaybı bence, c tabanlı diller tercih edilmeli diye düşünüyorum ileriside düşünülerek.

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,339
Son üye
burakozdemir123

Yeni konular

Geri