pic16f877 için denem kartı önerisi istiyorum

ghansolo

Üye
arkadaşlar selamlar, pic16f877 için linkteki gibi bir deneme kartı önerisi istiyorum. Daha önce Ankara Konya Sokaktan programlayıcı aldım ama her seferinde bir yeri bozuk çıktı kaç kez değiştirdiğimi bilmiyorum. Şimdi gözüm korktu, bildiğiniz güvenilir ve satış sonrası desteği iyi olan siteler var mı bir de el yapımı ya da fabrikasyon hangi markaları önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Aşağıdaki kartları incele .
Çok daha gelişmiş ürünlerdir.
Ama tabi düşündüğün bütçe ne kadar bilmiyorum .
Tamamen yerli ürünlerdir .

ExpKits

Ben deneme kartı kullanımına karşıyım, çokta işlevli oldukları söylenemez zaten. Breadboard üzerine devre kurmak daha eğitici-öğretici oluyor, zaten kurulan devreler öyle ahım şahım şeyler değil. Ben başlangıç seviyesi projelerdende bahsetmiyorum, üst seviye uygulamalarıda board üzerinde rahatlıkla deneyebilirsiniz, yardımcı entegrelerin, md. portlarının, kullanılan elemanların bacak bağlantılarını bulabilmek bunların uygun bağlantılarını yapabilmek datasheet okuyabilmek önemli bir husus. Deneme kartlarını israf olarak görüyorum. Programlayıcı ile ilgili problem yaşadığınızı belirtmişsiniz, ben ve hatta hemen hemen tüm sınıf arkadaşlarım toplu olarak blumavi sitesinden geçen sene pickit2 almıştık yanlış hatırlamıyorsam 100 kadar üründen 1 veya 2 tane hatalı ürün çıkmıştı gönderdik yenisini aldık, daha sonra problem yaşayan olduğunu hatırlamıyorum, direnç.net de övülüyor buradanda alışveriş yapabileceğiniz kanaatindeyim, muhtemelen bende 1-2 haftaya kadar direnç.netten birşeyler alacağım, bir diğer sınıf arkadaşlarım zaten direnç.netten bu hafta alışveriş yaptılar malzemeleri geldi bir sıkıntıları yok, bu iki siteyide gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi düşünüyorum. Bir başka konuyada değineyim, ben 16f877 ile pic programlamaya başladım, assembly kullanıyorum, 16f877 birçok konuda proje yapmaya olanak tanıyor fakat artık eskidi hatta 16f887 ye bir bakınız neredeyse aynısıdır ve daha yenidir fakat fiyatı incelemenizi öneririm, 16f877 ile temeli aldıktan sonra üst modellere geçmelisiniz ben yakında pic32 ye geçmeyi planlıyorum şuanda asm için kaynak topluyorum sizde pic konusunda biraz deneyim kazandıktan sonra karşılaştırma yaparsanız söylemek istediklerimi daha net olarak anlarsınız, kısaca şöyle söyleyeyim 16f serisi sonra 18f serisi sonra pic24 daha sonra pic32 çıktı arada dspic gibi dijital sinyal mikrodenetleyicileride var yani bu işle ilgilenecekseniz 16f877 yi bir basamak olarak kullanmalı ve 16f e fazla yatırım yapmamalısınız, yalnız 16fde öğrendikleriniz hiçbirzaman boşa gitmez üst modelleri kullanabilmek için gerekli beceri ve altyapıyı size kazandırır, eğer bir md.yi a dan z ye çok iyi kullanmayı öğrenemezseniz diğerlerinde başarı elde etmeniz zor olur.

@karaapak , bluemavi - direnc.net - dorukanstore - elektrovadi - satıcı linkler üretici değil.
Verdiğim linki kaydet , üreticidir , arkadaşın sorduğu yerde kaynak.
Pickit2 de bulabilirsin pk3 de , onlarda kendi imalatı daha doğrusu en başarılı bire bir clone .

Mesela arkadaşın sorduğu gibi basit kartlarda değilde ex8b2 gibi gelişmiş kartlarda bir çok donanım kart üzerinde hazırdır , borda kablo dürtme ile başa çıkamayacağın kadar çok donanımı sadece dip sw ler ile kontrol edersin ve aynı zamanda programlayıcı olarak çalışır.
Kod:
[CENTER][B]ÖZELLİKLER[/B][/CENTER]
•    Microchip 8 
bit PIC mikro kontrolörlerinden 8, 14, 18, 20, 28, ve 40 pinli mikro denetleyici 
desteği.
•    40 ve 28 pin ZIF soket desteği.
•    ExpKits Exprog USB 2.0 
programlayıcısı ile picleri soketlerinden ayırmadan programlayabilme.
•   
 ICSP modunda harici devrelerdeki picleri programlayabilme.
•    10Mb 
ENC28J60 Ethernet Haberleşme Devresi.
•    4x4 Keypad Devresi.
•    Menü 
Keypad Devresi.
•    Mini Joystick.
•    MicroSD Hafıza Kayıt 
Devresi.
•    2x16 LCD Desteği
•    2x16 LCD İçin Kontrast Potu
•   
 128x64 GLCD Desteği
•    240x128 GLCD Desteği
•    GLCD Kontrast 
Potu.
•    Touch İçin Sürücü Devresi.
•    4 Adet 7 Segment Display
•   
 Usb Haberleşme Devresi.
•    Rs232 Haberleşme Devresi.
•    Rs485 
Haberleşme Devresi.
•    Ps2 Klavye Devresi.
•    SHT7X Sıcaklık ve Nem 
Ölçme Devresi.
•    DS1820 İle Sıcaklık Ölçümü
•    Analog Sinyal Ölçüm 
İçin 2 Adet Pot .
•    Buzzer
•    2 Adet Röle Çıkış Devresi.
•    2 
Adet Opto İnput Devresi.
•    Servo Motor Sürmek İçin Soket.
•    IRDA 
Soketi.
•    RF-RX Modül Soketi.
•    RF-TX Modül Soketi.
•    Fotosel 
LDR Devresi. 
•    I2C Seri EEPROM.
•    USB Beslemesinden Çalışma. USB de 
iken harici kaynak gerekmez.
•    Harici Güç Kaynağı ile Çalışma. (9V Adaptör 
Bağlanması Normaldir.)
•    USB Yada Harici Güç Seçim Soketi.
•    Tüm 
pinler için 4 adet 5x2 IDC çıkış soketleri.
•    Her pini Pull-Up ve 
Pull-Down yapabilme imkânı.
•    Her pine bağlı 32 adet LED ve port olarak 
led gruplarını kontrol edebilme.
•    32 buton ile tüm MCU pinlerini kontrol 
edebilme.
•    Butonları 3.3V veya GND ye bağlayabilme imkânı.
•    Reset 
devresi.
•    1. Sınıf kalitede PCB kullanılmıştır.
Yeteri kadar iyi olduğun zaman yazılım üzerinde testini bitirip kartı basar çalıştırırsın , borda bile gerek kalmaz.
Ama acemiler için karışık kablolu bordlar çoğu zaman hata kaynağıdır.
Tabii sadece led yak söndür denenecekse kesinlikle haklısın , gerek yok.

-----------

Sen şimdi dspic ve ya pic32 leri assembly ile programlamayı mı düşünüyorsun ?
Gel vazgeç bu inadından , vakit nakittir.
C ye başla , korkma , sonra bana dua edeceksin , hoş etmesende olur yeterki işin görülsün.
Ama mazoşist isen sözüm yok .

dspic30f2010 u asm ile kullandım, lcd sürme harici kesme ile frekansmetre, (ds1302) saat, (ds18b20) sıcaklık entegrelerini sürme vs. uygulamaları yaptım, 150 komutu var gayet güçlü komutları var pic32 yede baktım onun komutları çok iyi ama henüz anlamaya çalışıyorum, simulasyonda toplama çıkarma vs. yaptım bir ledyaksöndür uygulaması yaparsam pic32 de gerisi kolay, bu arada 16f877 için relocatable kodlar yazıyorum bunu yapılabiliyorsa-yapabilirsem pic32 içinde yaparım benim güçlü olduğum dil asm zaten başkada bilmiyorum, pc için c dersi almıştım hayatımda en çok zorlandığım ders olmuştu belki ondan dolayı bende bir soğukluk var bu dile karşı, ben c ile program yazamam gibi geliyor bana bunun yanında c ile pic programlamaya başlamak beni picte sıfır konumuna düşürüyor buda c ye başlamamı engelliyor belki birgün c vs. öğrenirim ama şimdilik amaç asm, birde yanlış bilmiyorsam mplab c ücretli, değil mi? Sayın kazımuğur bey sanırım güvtek ede asm inadını bırak c ye gel demiştiniz o zaman düşünüyordum sıra banada gelir herhalde diye gün bugünmüş, ilgi gösterip tavsiyede bulunmanız gerçekten hoşuma gitti, tavsiyenizi şuanda dinlemiyormuşum gibi gelebilir fakat aklımda bir soru işareti olarak duracak, tabiki c yi öğrenene kadar

...picte sıfır konumuna düşürüyor buda c ye başlamamı engelliyor belki birgün c ...
Tamam işte aynen tahmin ettiğim gibi korkuyorsun.
Ama tamamen yersiz.
Asm ci demek pic pdf lerini ezberlemiş demektir.
Pic nasıl çalışıyor biliyor demektir.
Ama o kadar işte , gerisi hikaye.
Zaten geriyede pek bir şey kalmıyor ki .
Zaten olayı biliyorsun demektir asm de olsa c de olsa.
Korkma sıfıra düşmezsin.
Senin satırlar dolusu movlw movwf yazdıklarını , bir komut yazarsın , geri planda senin yerine derleyici ne yapılacaksa yapar hemde emin ol senden iyi yapar.
Böylece programın akışına odaklanabilirsin.
Ayrıca okuyanda anlar.
Aradan zaman geçsede sen de baktığında anlarsın.

El elden akıl akıldan üstündür , c ile yazılmış örnek dolu , fikir alırsın , yoksa ben yaptım ayaklarına tırmalar durursun.
Kusura bakma ama bu taraftan aynen böyle gözükür.

Mplab c XCxx ücretli olsa ne yazar , tabii öğrenciler için bulunur bir yolu.
Başka derleyicilerde var.
Şimdi onlara girmeyelim hiç bitmez.

------

Edit :
Azıcık daha ekleme yapayım .
Kullanacağın derleyiciye göre temeli c olsada mcu ya bağlı olarak bazı komutları ezberlemek gerekiyor.
Korkma sayfalar dolusu değil.
Hem bir kitap alsan biliyorsun ne komutlar var.
Unutsanda bakarsın vardı böyle bir şey diye, tabii devamlı uğraşmıyorsan , aynı benim gibi.

Bir fıkra :

Boğazda gidip gelen yolcu vapurlarından birinin kaptanı çok meşhurmuş.
Hiç sarsmadan kolayca yanaşırmış.
Diğer kaptanlar dahil her kes hayranmış.
Nasıl yapabildiği merak konusu tabii.
Bunun bir küçük not defteri varmış , hiç yanından ayırmadığı.
Ama hep göğüs cebinde tutarmış.
Yanaşacağı ya da kalkacağı zaman o defteri çıkarıp açar okur ve sonra cebine koyarmış ve başlarmış komutları vermeye.
Her kes peşinde tabii o defterin.
Neyse uzatmayayım bir gün çeketi unutup gitmiş.
Hemen koşmuşlar açmıoş bakmışlar .
Sadece bir satır yazı varmış .
" sağ taraf sancak sol taraf iskele "

Not :
Sana iskele ve sancağın ne olduğunu açıklamam gerekmez değil mi ?

Ben asmciyim c den korkacak halim yok Hiç bilmediğim bir konuyu öğrenmeyi severim sanki öğrendikçe çözdükçe gerçekten beyin kıvrımlarımda bir uzama bir gelişme olduğunu fiziken hisseder gibi olurum. C yi öğrenmeden asm iyidir c kötüdür yorumu yapamam vakit olduğunda c yi öğrenir ona göre bu tartışmayı yaparım. Ben arkaplanı seven biriyimdir, bir mühendisin bakış açısınında böyle olması gerektiğine inanırım, bir taşa bile baksa bu nasıl neden niçin burada, içinde ne var atomlar elektronlar bağlar, gerekirse kuantum fiziğiyle bakabilmeli eline aldığı şeyin en ufak ayrıntısına kadar içini görebilmelidir, çocukluğumdan beri ne nasıl çalışır hep merak etmişimdir bugün merak ettiğim cihazları kendim yapabilir konuma geliyorum ama halen en ince ayrıntısına kadar öğrenme hevesimi yitirmiş değilim c kütüphanesinin bu konuda bana kazandırabileceği hiçbirşey yok bir cihaz çalışacaksa yapacağı işi komutlara döktüğümde her adım benim mantığımla yapılmalı benim eserim olmalı ben bundan zevk alıyorum, ha bu işşi zevkine değilde ticari olarak yapacak olsam banane nasıl çalıştıştığından öğrenirim c yi çağırırım kütüphaneyi olsun bitsin, günlerce oturup manzara resmi yapan adama ne kasıyorsun al fotoğraf makinası hemde 15 megapiksel bak panoromik çekiyor bu senden daha iyi yapar diyebilirmisiniz, ama ne yazıkki tabloyu seven adam var asm ile yazılmış kodu seven yok bende hayranlarım için bu işi yapmıyorum o zaman mesele yok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…