Plc de miniute nasıl yapılır ?

Dragon1234

Üye
Arkadaşlar plc de bir ladder diyagramı denk geldi ve üzerinde Clock_ birşeyler ve altada m0.1 gibi birşey yazdı. Timersa countersa baktım fakat bulamadım acaba o miniute nerden yapıyoruz ?

google da dolaşırken bir tane benzer şekil gördüm ondandı tek üstünde veya aldında birşey Clock yazıyordu

resim şu :

network 2 nin başındakinin aynısıydı yanlış hatırlamıyorsam.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
network 1 deki M0.1 tetiklence diğer networklardaki M0.1 kontaklarını kapatır.
Clock olanlarda darbenin yükselen ya da alçalan kenara göre iletime geçiceğini gösterir.

"Clock is a internal timer" Saat bir iç zamanlayıcıdır ve hemen hemen tüm PLC ler içinde değişik biçimlerde bulunur.
Örnek:
0.1 clock (0.1 sn açık ve 0.1 sn kapalı yani her döngüde 0.2 sn geçer)
0.01 clock (0.01 sn açık ve 0.01 sn kapalı yani her döngüde 0.02 sn geçer)
0.001 clock (0.001 sn açık ve 0.001 sn kapalı yani her döngüde 0.002 sn geçer) !! Hade ordan çorbacı en baba PLC 2 ms de program tararken nasıl oluyorda 1 milisaniyelik bir zamanı karşılaştırabiliriz. Traş yani kullanmayın bu zaman tikini(0.001)

Kolay gelsin.

Bu resmen flaşör zaman rölesi ; iyi hoşda ben niye onun belirlediği zamanlarda kullanayım ; akıllı rölelerde bile istediğim gibi maymun ediyorum ben bu flaşör röleleri

Bu resmen flaşör zaman rölesi ; iyi hoşda ben niye onun belirlediği zamanlarda kullanayım ; akıllı rölelerde bile istediğim gibi maymun ediyorum ben bu flaşör röleleri

Doğru diyorsunuz peki 36 adet sensöre bağlı ardışık işlemler içeren bir prosesi de flaşörle yapmak biraz uğraştır.
Örneğin bir maping uygulamasında 50 küsür sensör var ve toplam 1600 step gibi düşük bir yol adımı düşündüğümüzde elimizde toplam nokta (zaman yada koordinat) 80.000 adet nokta verisi oluşur. Ama burada unutulmaması gereken bu sadece 10 ms lik bir adımı için gereken nokta adedidir. Ya parçamız 20 saniyede çıkıyorsa 160 milyon kordinat demektir. Bu hammallıktan kurtulmak için sloganımız "Anı yaşa !" olduğundan sadece aktif olan noktalar hesaplanır diğerleri hesaplanmaz(Hele bir yarın olsun!)

Kolay gelsin...

Arkadaşlar işlevini yazmışsınız ama tia programında bunun ladder diyagramında aynısını nerden çizcem onu soruyom .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…