PLC den bilgi transferi

Merhaba arkadaşlar.
PLC hakkında hiç bir bilgim yok ama bir proje içinde kullanmam gerekiyor ve nasıl yapacağımı da bilmiyorum..

PLC üzerinden personelin ne zaman makineyi çalıştırdığı ve durdurduğunu ve sensörler ile kaç adet üretim yaptını okuyup SQL server'a transfer etmem gerekiyor..

Böyle bir işlemi yapmak mümkün müdür?

Yol gösterirseniz çok sevinirim..

C# veya Delphi ile kullanarak olursa süper olur..

Teşekkürler..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bunu bende merak ediyorum bilen arkadaslar cevaplarınızı bekliyoruz

ewet yapılıyor hangi plc ile yapmak istiyorsanız teknik destek vercek arakdaaşlar var

OPC (OLE For Process Control) Kavramını araştırın.

Elbette SQL kullanmak için bilgisayar kullanmak zorundasınız. (Extra bir bilgisayar değil)

OPC yani OLE for Process Control demek PC ile PLC'nin veri bölgelerine ulaşmak olarak basite indirgenebilir. Örneğin PC'de yapacağınız bir program ile PLC tarafına bağlantı sağlayarak bir inputu, merkeri ya da bir databloğunun içeriğini PC'ye alabilirsiniz. Tabiki PLC markasına özel haberleşme arayüzü ve OPC Yazılımı gerekecektir. Yalnız bu uygulama kullanacağınız PLC markasına göre değişir. Ayrıca olayın otomasyon tarafını da iyi bilmek gerekir.

Şu anda PLC'nin temelini dahi bilmediğinizi varsayarsak OPC konusunda bana göre mutlaka destek almalısınız. PLC programlamayı bilen bir çok insanın bu tarz bir uygulamadan haberi bile yoktur. Çok zor değildir ama kolayda değildir.

İlginize teşekkür ederim.. internetten de biraz araştırdım..

PLC ler IP adresi alıyor ve tüm PLC ler switch'a bağlanıyor. aynı switch'e bir server bilgisayar bağlanıyor.. OPCServer kuruluyor. Bu OPCserver programı PLC lerin IP adreslerine göre SNMP veya TCP/IP üzerinden durum bilgisi alıyor..Bu bilgileride okuyup istediğimiz şeyi yapabiliyoruz..

Yapmam gereken ya OPSserver yazmak veya OPCServer'a erişecek programı yazmak..

Tabi sensöy olmayan PLC'lere sensör bağlamak istediğimde de.. PLC yazılımını değiştirmek gerekecek. bu da ap ayrı bir iş gibi görünüyor..

:(

Ev ortamında siemens PLC için yazılım denemelerine başlamak istiyorum..

Nereden ve hangi cihazları almam gerekir?

Vipa S300 serisi bir plc tavsiye ederim üstelik ethernet portları da CPU ya entegre geliyor geri kalan her şey siemens uyumlu.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,018
Son üye
umutkaymak

Yeni konular

Geri