Plc hakkında...

Selam arkadaşlar benim kafama takılan bi konu var...

PLC konusunda daha yeni sayılırım o yüzden bilgilerim biraz eksik sizlerin sayesinde kendimi daha iyi geliştirebilicem...
Ben S7-200 ile S7-300 arasındaki farkın ne olduğunu öğrenmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum...birde PLC siemens almak istiyorum fiyatları hakkında bilgisi olanlar varsa lütfen yazsınlar....

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Siemensin ;

1)S5 CPU
2)S7-200 CPU
3)S7-300/400 ailesi olmak üzere 3 çeşit PLC ürün grubu vardır.Bunlardan S5 en eski nesil PLC ler ve şu anda piyasada az sayıda kullanım alanı vardır.S7-300/400 ise S5 in yeni versiyonu olarak çıkmıştır piyasaya yani şöyle bi benzetme yapılabilir.S5 e MS-DOS dersek eğer,S7-300/400 e de windows diyebiliriz.S7-200 ise bu iki nesil arasında piyasaya sürülmüş ucuz çözümler için geliştirilmiş ve öğrenilmesi çok kolay bir CPU türüdür.Başlamak istersen S7-200 iyi bir başlangıç olabilir ama tek başına yetersiz kalır sonradan s7-300 ve s7-400 üde öğrenmen senin için daha iyi olacaktır.

S7-200 ler küçük projeler için; S7-300 ler orta projeler için; S7-400 ler ise büyük projeler için kullanılır... S5 ler ise artık dede olmuş durumdadır...Fakat geçmişte çok yoğun olarak kullanılmaktaydı..S5 lerin yerine şimdi S7-300 ler kullanılmakta...S7-300 PLC ler S5 PLC nin windows sürümüdür...
S7-200 ler MicroWin ile programlanıp kullanımı son derece kolaydır...yeni başlayanlar için iyidir...
S7-300 simatic manajer ile programlar...kütüphanesi geniş...kapasitesi geniş ve daha esnek PLC dir...
Fiyatlara gelince nette bir çok site var...Bulabilirsin...

Arkadaşlar paylaşımınız için teşşekürler...
Benim elimde Microwin 4.0 programı var bunula S7-300 programlayabilirim dimi???bide S7-200 programlanması ile S7-300 porgramlanması arasında bi fark varmı??

MicroWin ile sadece S7-200 kullanabilirsin...
S7-300 kullanabilmek için Simatic Manager kullanman lazım...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…