plc ile açı kontrolü nasıl yapılır?

mastek_1

Üye
benim elimde bir kanat var ve ben bu kanadı 0-15-30-45 derece açılarla ayarlamak istiyorum.ben 15 derecelik butona basıcam kanat hangi açıda olursa olsun 15 derece açıya ayarlanacak.sonra 45 derecelik butona bastığımda kanatın eski açısı ne olursa olsun 45 dereceye ayarlanacak.bu konu da yardımlarınızı bekliyorumm.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
mekaniksel kısım nasıl? kanat hareketi hidrolik mi olacak? normal ac motorlu mu olacak? servo mu?
elektriksel kontrol için
4 adet sviç koyabilirsin her açı bilgisini plc'ye böylelikle verebilirsin. yada açı sensörü koyabilirsin 4-20mA çıkışlı. gerisi zaten kolay.

Kanat dönüş merkezine bir 360'lık encoder bağlarsın.
Encoder'ın herbir puls 1 derece olur.
Encoder'ı da bir PLC'ye bağlarsın.
Dönüşlerde bu pulsleri sayarak istediğin işlemi yaparsın.

eğer bu konuda hassasiyet önemli ise kesinlikle servo kullanman gerekir

Konu hakkında birden fazla öneri öne sürülmüş...En az maliyetli ve işe yarıyan bir sistem her zaman her işlemde kullanılır...!
Sayqılarımla iyi çalışmalar...

Damper motoru ile rahatça yapabilirsin
tepki süresi biraz yavaştır .Damper motorların analog girişlerine(0-10 v yada 4-20 mA)
plc nin analog çıkışından direk sürersin hiç bir algoritmaya ihtiyaç duymadan
0-10v=0-90 derece yada 4-20 mA 0-90 derece arası hareket yapar.

Saygılarımla/İyi Çalışmalar.

En ucuz çözüm kanatın gitmesi gereken pozisyonları proximity sensör ile PLC'ye bildirmen. İki yöne çalışabilen redüktörlü bir motor ile istediğin şekilde bir program geliştirebilirsin.

proximity ile hassas konumlama yapamaz. arkadaş zaten plc ile nasıl yapıldığını sormuş.. öncelikle sistemin mekanik kısmı ve kullancağın motor ile ilgili bilgi verirsen yardımcı olabilirim..

Sistemin hakkında daha fazla detaya ihtiyacımız var kardeş. Ayrıntıları özelden mesaj atarsan yardımcı olabileceğime eminim.

Forum istatistikleri

Konular
129,015
Kullanıcılar
451,245
Son üye
Cevdetsnmz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri