plc ile yön kontrolü

yavuzz

Üye
tek giriş kullanılarak araçların giriş çıkışını nasıl anlarız böyle bi sistem varmı

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
en az iki giriş olması lasım girişte bi tane çıkışta bi tane counter la saydırırsın ileri geri up down ile ama çift giriş lasım

çift ile kolay olucak dediğiniz gibi bir giriş CU bloğuna CDD girişi diğer sensöre bağlı bu konuda haklısınız acaba tek girişle protokolü switch tarzı birşey kullanabiilir miyiz?

malesef baya zorladım ama tek sensör vs ile saymak imkansız gibi

Tek girişle hem giren hemde çıkanları hatta hızını dahi ölçebilirsin. Tek giriş demek sadece 1-0 demek değildir. on pozisyonu zamanı, off pozisyonu zamanı yazılımla analiz edilebilir. Fakat bu aradığınız kritere uygun sensörü bulmak zordur ve kendiniz tasarlamak zorunda kalabilirsiniz. Misal 2 adet sensörü birini çıkış diğerini giriş okuyucusu olarak yerleştirdik. Giriş sensörünün TOF olarak 3 saniye zaman aralığında çalışmasını sağlarsanız iki pozisyonu tek girişle çözebilirsiniz. Bunun daha başka yollarla yapmanız mümkündür.

peki bu tek girişle alınan sinyalin giren yoksa çıkan arabadan mı olduğunu plc ye nasıl anlatıcaksınız

logo ile çeşitli denemeler yaptık dediğiniz gibi zamanlayıcı kullnarak oldu sayılır biz giren araç için 2 sensör çıkış için tek sensör kullanıyoruz giriş sensörleri arka arkaya aktif olduğunda giren araç olarak değerlendiriyoruz sistem çalışıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
pek sağlıklı olmayabilir çünkü tek olan sensör takılma yaparsa arka arkaya puls gider ve durum karışır gibime geliyor

tabi sistem dedğiniz gibi çok da güvenilir bi durumda değil fakat olup olamıyacağnı anlatmak istiyorum kendime

dostum devreyi kurmadım ama bir tane analog mesafe sensörü ile belki yapabilirsin.
otoparka giren araçlar sağdan çıkanlar sol seritten çıkacagı için giren araçla çıkan aracın sensöre mesafeleri farklı olacaktır. bundan dolayıda sensör farklı sinyaller üretecektir. bu sinyalleri karşılaştırma bloklarını kullanarak farklı iki registera bilgi aktarıp ordan bir up/down counter ile saydırabilirsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…