Power Suply Arızası

Fazla elektronik bilginiz yoksa PSU tamir etmekten kaçınmanızı tavsiye ederim.Sisteminize ve sağlığınıza zarar vermemek için yeni bir PSU satın alarak kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

yazılan cevapları okuyunca şaşırdım kaldım..soruyu soran arkadaş kapasitesi aynı ama voltajı yüksek kondansatör takmış..bence iyi yapmış .bu takılan yeni kondansatör ne sorun çıkarabilir ki..yazıklar olsun bana,bu kadar basit bi şeyi çözemedim iyi mi..

Arıza sonucu 2 adet kondansatörden birinin değiştirilmesinde,2 kondansatörün voltaj,kapasitesi,sıcaklıklığa dayanma değeri gibi tüm özelliklerinin tamamen ayni olması,dengeli voltaj bölüşülmesi açısından daha iyi olacaktır.Yani doğrultulduktan sonra,en üst değer olan 311 volt dc.nin her ikisinde de eşit olarak bölünebilmesi(155.5 v.dc.),tamamen ayni özellik ve markalarda olan kondansatörlerle mümkündür.Ramin 2 adet takılırken dikkat edilmesinde olduğu(Ayni marka,ayni özellikte,ayni gecikme süresinde(CAS)seçilmesindeki) gibi, bu konuda da hassas düşünmek gereklidir diye düşünüyorum.İşi herhangi bir şansa,olabilir,yapılabilir hesabına bırakmamak,güvenmemek bence yapılabilecek en mantıklı yol olmalıdır.Kolay gelsin.

merhaba yorumlarda hep giriş voltajına tavsıyeler verılmış eğer 310 dc volt varsa girişte orada arıza aramanın bır manası yok mosfet transistoru bozuk olabılır osilator katı bozuk olabılır gerı besleme veya baypas bozuk olabılır benım tavsıyem bu tur güç kaynaklarını tamır ederken güç kaynağı seviyesınde yalıtım trafosu kullanılmalı şebekeye arızayı yaptım dersınız patlıyabılır ama yalıtım trafosu çıkışına bağlayıp test edersenız patlama olmaz örnek vereyım ben iki adet 100 watt 220 primer 24 volt segonder çıkışlı trafoları 24 volt kısımlarını bırbırıne bağladım ac 220 verıyorum diğer trafodan ac 215 volt çıkış alıyorum bu devreyle power güç kaynağı veya buna benzer arızaları çok rahat test edıyorum bu devre sızın arızalı guç kaynağındada kullanabılırsınız hem sızın çarpılma gıbı bır sorununuz olmaz hemde güç kaynağından watt olarak gucu az olduğu için patlama çatlama olmaz kolay gelsın

Elimde bir sanayi makinasına ait bir power supply var,yeni bir konu açmak istemedim burdan yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim çünkü beni 1 aydır oyaladı,powerdan 4 adet voltaj çıkması gerekiyor -15v 5v 30v ve 12 v(diğer çalışan powerdan aldığım voltajlar bunlar,psu bana ilk geldiğinde hiç çalışmıyordu mosfet-osilatör transistörü-zener diyot ve 1kaç kondansatör değiştirdikten sonra çalışmaya başladı fakat ilginçtir ki tüm voltajlar yarım çıkıyor,yani 30 v yerine 15 v,5 v yerine 2.6v,15v yerine 8 v gibi..Ne yaptıysam olmadı şüphelendiğim tüm parçaları değiştirdim,sizce bu arızayı trafodan yapıyor olabilir mi,yada mosfetin muadilini ama daha güçlüsünü takmıştım bundan olabilir mi?eğer merak eden olursa resimde paylaşabilirim,yenisi olsa gidip alıcam okadar bunalttı beni

pc817 optokublor var bunun led gırışındekı şaseden led artı uca bağlı zener dıyot ıstenılen değerde değıl benım ılk aklıma gelen yer burası

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…