Pozitif Tetiklemeli Basit Sayıcı (0-9) Entegresi

Negatif ile çalışıyor kısmını açarmısınız

İnternetten bulduğunuz ve kendi yaptığınızı isis dosyası yada resim olarak yükleyebilirmisiniz.

ekteki dosyada butona basınca negatif tetik veriyor.

Ekli dosyalar

• 0-9-ileri-geri-sayici.jpg
    93.3 KB · Görüntüleme: 6
Çalışmayan bumu?

Çalışmayan hangisi

Çalışmayan hangisi
Çalışmayan diye birşey yok. Sayıcı entegresi pozitif sinyal ile değil negatif sinyal ile çalışlyor.
Pozitif ile çalışan entegre, devre, çizim v.s. önerisi olan var mı? bu sorunun cevabını arıyorum.

Resimde A ucu normalde negatiftir, butona basınca pozitif olur.

B ucunormalde pozitiftir, butona basınca negatif olur.

Ekteki devre +5V besleme ile çalışır.

Sizin devreye SIFIRLA yazan buton direnç takım gibi mantıkla iki takım direnç buton devresi kurun.

Devreniz çalışıyor ve pozitifte tetikleniyor.

Ekli dosyalar

• isis.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 4
  • isis.rar
    13.6 KB · Görüntüleme: 0
Moderatör tarafında düzenlendi:
Gönderdiğiniz dosyayı çalıştırdım. teşekkür ederim. Ama 14 no.lu giriş yine negatif ile tetikleniyor. Butona basınca önce pozitif giriş veriyorsunuz sayıcı çalışmıyor. Ne zaman elinizi butondan çekince 14 no.lu girişe gelen üzerinden geçen negatif sinyal ile sayıcı çalışıyor. Bunu 14. nolu. girişdeki kırmızı / mavi sinyalden görebiliyorum.

sizin gönderdiğiniz devreyi sadeleştirdim. Anlatmak istediğimi ancak bu şekil ile anlatabilirim. 1. buton ile potitif sinyal veriyorum. 2. buton ile negatif sinyal veriyorum. Devre 2.buton ile çalışıyor.

Ekli dosyalar

• isis_test1.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 3
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…