problem yardımcı olurmusunuz

1 periyot 360 derecedir. Her iki sinyalde bir periyotlarını 23 noktada(herbir kare 9 noktalı) tamamlıyor. (şekilden tam anlaşılmasa da ben öyle saydım) . Aralarında 4 nokta fark var. 23 nokta 360 dereceye tekabül ederse 4 nokta 62,6 dereceye(faz farkına) denk gelir gibi görünüyor.

Doğrudur yarım kare. Ben mesajımda yanlış yazmışım. Düzeltiyorum
Yaklaşık yarım kare , yani 1 mikrosaniye ileride.Ve yine (1/5)*2pi radyan veya 72 derece yapıyor

Haklısın ben hesabı yapmadan 1 kare 72 derece ise yarım kareye yakın olduğundan 45 derece edebilirdiye düşünmüştüm. Ama hesaplayınca yarım karenin 72 derece olduğu çıkıyor. Yanılttığım arkadaşlar olduysa özür dilerim.

Kolay gelsin...

hocaya sordum cevap 72 dogrudur hocanın 45 cevabına karsılık 1/3 gibi bi fark varmıs cizimde hoca ufak göz yanılması dedi

neden hala bunları sorarlarki. yani bir gün ıssız bir adada yanına 3 şey al dediklerinde bir tanesi analog osilaskopmu olacak acaba

neden hala bunları sorarlarki. yani bir gün ıssız bir adada yanına 3 şey al dediklerinde bir tanesi analog osilaskopmu olacak acaba

Çünkü yürümeden koşulmaz. Analog osiloskop kullanmayı öğrenmeden Dijitalide tam olarak kullanamazsınız.

Çünkü yürümeden koşulmaz. Analog osiloskop kullanmayı öğrenmeden Dijitalide tam olarak kullanamazsınız.

fakat bu mantık ile transistor öğretilmeden thermionic valve leride öğretmeleri gerekir. bir yerde eski bırakılmalı.

şuanki skoplarda frekans,genlik,faz farkı,harmonik gibi değerlerin hepsi dijital olarak yazmakta göz yanılması diye bir şey yok.

daha yukarıda 2 tane nokta yüzünden 45 derecemi 72 derecemi diye 2 gün geçmiş.

hocaya sordum cevap 72 dogrudur hocanın 45 cevabına karsılık 1/3 gibi bi fark varmıs cizimde hoca ufak göz yanılması dedi

Şekli incelediğimde her iki sinyalin bir periyodu 25 nokta. her iki sinyal arasında da 4 nokta fark var. bu hesaba göre (360/25)*4=57.6, eğer fark 3 nokta olursa 43.2 derece olur düşünüyorum.

Bu bir görüş meselesidir. Baktıkça tecrübesi artacak ve 2 gün yerine benim gibi 3 sn de çıkarabilir. Dijitaller tabiki tartışılmaz. Ben de yıllardır dijital osiloskop kullanıyorum. Ancak ben de analog osiloskoplar la yetiştim.

osiloskopu olmayan garibanlar için gldc ve 18f2550 ile hepi topu 30TL lik osc...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…