rölenin çıkış voltajını değiştirme

Merhabalar 24v rölenin beslemelerini PLC den alacağım için 24 volt olacak fakat ben rölenin çıkışının 12 volt olmasını istiyorum çünkü 12 voltluk motoru süreceğim bundan dolayı rölenin ortak bacağına 12 volt versem 24 voltluk rölenin çıkışından 12 volt alabilir miyim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bir rölede en az 4 uç olmalıdır. A1 ve A2 ucu (bobin uçları) ki bunlardan A1 e PLC den gelen sinyal kablosunu bağlayacaksın A2 ye ise nötr. Diğer iki veya daha fazla uç ise (NO ya da NC kontak uçları) sen birine ne bağlarsan ona karşılık gelen uçtan da (plc den sinyal gelince) onu alırsın (NO) ya da onu kesersin (NC) bunun haricinde bir şey yapmamalısın. yani 24 karşısına 12 volt bağlarsan gerilim farkından 24-12=12 volt elde edebilirsin ama madem 24 ün karşılığına bağlayabileceğin bir 12 v var bunu direk kontak ucuna bağla

teşekkürler ozaman ben plc den geleni a1e ve a2 yede nötr bağlayacağım.Fakat anlamadığım nokta rölede common bacağıda yok mu? benım adaptörden aldığım 12 voltu ortak bacağa bağlasam NO dan aldığım çıkısıda sürücü devremin inputuna bağlasam olur mu?

Böylece röle plc den gelen 24 volt ile aktif kontak atacak ve kontak atmasıyla beraberde 12 volt sürücü devremin inputuna iletilmiş olacaktır.Doğru mu anlamışım?

Sn. 19karakartal03,

Öncelikle bir kavram karmaşasını ortadan kaldıralım. Ne kadar bildiğinizi bilmeden anlatıyorum, yanlış anlaşılmasın.

Bir rölede açtırma bobini ve kontaklar yer almaktadır. Rölenin bobininde enerji yokken NC (Normalde kapalı) ile COM pinleri kısa devre, NO (Normalde açık) ile COM pinleri de açık devredir. Bobin enerjilendiği zaman NC ile COM açık devre, NO ile COM kısa devredir.

Piyasadaki rölelerin bobinleri genelde 5V, 12V, 24V ve 220V tahriklidir. Örneğin 220V ile bir röle kontrol etmek isterseniz, bobinin A1 pinine faz, A2 pinine nötr bağladığınız zaman rölenin kontağı çekmiş olur.

Sizin uygulamanıza gelecek olursak, bir adet bobininin tahriği 24V olan röle alacaksınız. Bu rölenin A1 kısmına PLC'nin çıkışını (+24V), A2 kısmına ise şasiyi bağlayacaksınız. Eğer röle enerjilendiği zaman birşey yapmak istiyorsanız, rölenin NO kısmına 12V kablosunu bağlayacaksınız. Rölenin COM kısmını ise motorun 12V girişine bağlayacaksınız. Böylelikle normalde açık olan kontağı 12V röle enerjilendiği zaman COM ile kısa devre olacağından siz de motorunuza 12V ulaştırmış olacaksınız.

Sormak istediğiniz birşey olursa lütfen bildiriniz.

Son düzenleme:

Öncelikle detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim bazı şeyleri yanlış biliyormuşum örneğin ben röle enerjilendiğinde motorum çalışsın istediğimden dolayı NO kısmından motora çıkış alacağım 12 voltuda ortak bacağa bağlayacağım diye düşünüyordum fakat NO ya 12 volt verip çıkışımı NC kısmından almam gerekiyormuş bu yanlışımı düzeltmiş oldum. Fakat, COM bacağına herhangi bir bağlantı yapmayacak mıyım?

- - - Updated - - -

Öncelikle detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim bazı şeyleri yanlış biliyormuşum örneğin ben röle enerjilendiğinde motorum çalışsın istediğimden dolayı NO kısmından motora çıkış alacağım 12 voltuda ortak bacağa bağlayacağım diye düşünüyordum fakat NO ya 12 volt verip çıkışımı NC kısmından almam gerekiyormuş bu yanlışımı düzeltmiş oldum. Fakat, COM bacağına herhangi bir bağlantı yapmayacak mıyım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yanılmıyorsun 12V ortak uca bağlayacaksın bobini enerjilendiğinde kontakları konum değiştireceğinden No kontak kapanacak ve motoruna 12V ulaşmış olacak dediğim gibi rölenin kontak akımını kullanacağın motorun akımına göre seçersin.İyi akşamlar

çok teşekkürler NO dan aldığım bağlantıyıda motora bağlayacağım ve kontak kapandığında 12 v motora verilmiş olacak. İyi akşamlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…