Radyal matkabı CNC ye cevirmek istiyorum

burhanoner

Üye
Merhaba arkadaşlar siteye yeni katıldım CNC operatoruyum kendim bir matkab tezgahı yapmak istiyorum mekaniğini kendim harızlıcam fakat cnc kurmakta yardıma iğtiyacım var.
oncelikle işleyeceğim malzeme max 7000 mm boyunda şerit.bunun için 3 adet surucu 2 adet hidrolik sistemi kontrol etmem gerekiyor boye birşeyi nasıl yapabilirim? TEŞEKKURLER

bu işin bendeki yöntemi siemens s7300 plc kullanmaktır ama çok hassas olacak ve hızlı bir işlemci gerekiyor dersen micro işlemci ilede yapılabilir.tam olarak senaryoyu ve
ekipmanlar neler?
gerekli I/O lar neler? gibi soruları yanıtlarsan yöntemi ve uygulamayla ilgili nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği konusunda yardımcı olurum PLC ve otomasyon konusunda oldukça tecrübeliyimdir micro işlemciyle ve piclerle de bir süredir endüstriyel uygulamalar yapmaya başladım sana gerekenler konusunda yardımcı olabileceğimi sanıyorum

yapacağım sisitem radyal matkabın manuem kumanda ettğin X ve Z eksenini ölcü kontrollu 2 motor yardımıyla yapmak istiorum Y ekseninin surucusunu kendim yapıcam yaklaşık 7000 mm boyunda hareket edicek bu 3 eksen deişik parametrelerde işlem yapıcak mesela Y= 300, X= 20,bi sonraki adım Y=600, X= 35. Z işlenicek lamanın kalınlığına gore 20mm veya 10 mm gibi sabit olucak.bunları bi pc de program yardımıyla yapmak istiorum

bu işlem hızlı ve hassas olması tercihimdir hassasiyet tum ölçulerde 0.01 hata payım var

yanlızca motor kontrolüyle iş bitmiyor encoder yada devir bekçisi gibi mesfeyi mm bazında ölçecek sensörler gerekiyor makinan yapısını tam kafamda canlandırmadım ama servo motor kullnamak mantıklı gibi görünüyor kendi içinde encoderi mevcut bir caunter yardımyla konum bilgisi alınarak pc den gitmesi gereken konum gönderilebilir PLC bu iş için uygun görünüyor PLC ye caunter modül ve rs485 modül koyup servolarıda rs485 üzerinden haberleştirerek birde pcye bir Scada yazılımı ile halledilir fakat anladığım kadarıyla bu konuda tecrüben yok gibi bütçen ne kadar bilmiyorum ama ucuza mal olmayacağını söyleyebilirim

ucuza mal etmek istiyorsanda micro işlemci kullanılarak yapılabilir ama bu türlü bir uygulama daha uzun ve zahmetlidir
mekaniğini halledebilirsen elektronik kısmını yaptırman gerekecek eğer ankarada isen elektroniği konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

motorları servo kullanıcam Y surucusunu bi kramiyer dişli yardımıyla yurutmeyi duşunuyorum elektronik konusunda bilgim yok anca mekaniini kendim hazırlıyorum istediğim gibi işimi gorücek bişi yapabilirsem maliyeti cok önemli diil yeni bi cnc makina maliyetini geçmedikten sonra sorun yok surekli kullanıcağım işimi çok hafifleticek bi makina olucak. yerim izmir de

motorları servo kullanacaksan ve maliyet konusunda sıkıntın yoksa ilk yöntem olan plcyi kullanmak mantıklı izmirde benim tanıdığım egesim var sana bu konuda tam destek verebilcek onlardan bir fiyat al derim ben bende sana buradan bir fiyat bulamaya çalışırım servoların kontrolünü rs485 yda profıbus türü data haberleşmesi ile yapmanı öneririm böylelikle encoder akım hız ve motor komutlarını daha az maliyet ile ve hızlı bir şekilde kontrol edrsin üstelik analog ve caunter modül kullanman gerekmez servonun sürücüsü üstünden datalarını alırsın ve gönderirsin sana şimdiden kolay gelsin

teşekkurler önerdiğin kişilerle görüşücem sende ortalama bi maliyet çıkarısan sevinirim

3 adet servo motor ve bir adet CNC kontrol unitesi ile yapilabilir. Eger kullanacagin motorlarin guclerini verebilirsen "motorlar+kontrol unitesi+kurulum" icin fiyat gonderebilirim.

Mekanik kismi sorunsuz yapilabilirse kontrol unitesi ve servolarla 0.01 mm hassasiyet elde edilebilir. Kramiyer disli kullanilacak olan 7000 mm'lik eksende sorun yasayabilirsin. Dislideki hatalardan etkilenmemek icin linear cetvel kullanilabilir ama onun da fiyati yuksek gelebilir. Ilk basta linear cetvel olmadan yapilip sonuca gore sonradan gecme imkani var tabii.

motorların gucunu hesaplaıyamam ama şole bişi soleyim Y ekseni max 300 kg yükü tekerlek uzerinde yurutcek X ekseni 30 kg kızak uzerinde yürucek Z ekseni hassas diil onu rediktorlu motor motorla enkoder yardımıyla yurutebilirim

Forum istatistikleri

Konular
129,240
Kullanıcılar
451,623
Son üye
oktykskn14
Geri