Reaktörün, kapasitife etki oranı

Arkadaşlar merhaba, çalışmakta olduğum bölge kapasitiften cezaya girmiş durumda. gerekli önlemleri almamıza rağmen kurtarmıyor. bu konuda gereken reaktörü nasıl hesaplayacağız ?

kabaa tabirle örnek vermek gerekirse 100 kvarlık bir reaktörün kapastife karşı olan etki miktarını nasıl hesaplarım.

Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

AG abonesi isen analizör veya kompanzasyon rölesinde çekilen reaktif enerji anlık gözükmekte.

OG abonesi isen;
O.G akım trafosu: 10/5A dönüştürme oranı 2
O.G Gerilim trafosu: 34,5kv/0,1kV dönüştürme oranı 345
1 saatlik kapasitif endeks değeri 0,026 olsun.
Gerekli olan reaktör gücü = QL
QL=Akım trf dönüştürme oranı x Gerilim trf dönüştürme oranı x 1 saatlik kapasitif endeks
QL=2x345x0,0026
QL=17,94kVAr

Siz kendi değerlerinizi girerek hesap yapabilirsiniz. Sayaçtan aldığın endeks 15dk'lık ise x4 yapıp 1saatlik değeri bulmuş olursunuz. Hesabı yapmak için 1 saat beklemenize gerek kalmaz.

Dağıtım bölgesine baktığım için AG-OG karışık. Özetlemek gerekirse değerleri bölgeyi besleyen HES ten alıyoruz. Şuan ki kapasitif 21.44 oranında. 15 in altına düşürmem lazım.
Vermiş olduğunuz hesapta, akım trafosu ve gerilim trafosu oranları için burayı besleyen HES imi baz alacam ?

HES OG kompanzasyon ile ilgili tecrübem yok. Bilgimin zayıf, tecrübemin olmadığı konularda devreye girmem. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım alınız.

Dip not: 100kVAr'lık kondansatör etkisini 100kVAr'lık reaktör sıfırlar.

Bana lazım olan hesap basitçe şu ki 100kvar lık bir reaktör % kaç endüktif çeker ? bunun sabit hesabı yok mu ?

Aktif 56932,62
Endüktif 1509,67
Kapasitif 4889,54

son değerlerim bunlar. bu değerlerle çıkan sonuçta kapastif %21.44
günlük gerileme oranı ( 24 saat bazında ) %0,35 bu miktarda kurtarmayacak beni. Acil reaktör bağlanacak ama kaç kvar reaktör lazım tam hesap yapmak istedim. Bilgileri taze tutmayına şimdi arıyorum böyle

Verdiğin tüketim endekslerine göre kapasitifin %8,58 endüktifin %2,65

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…