Reaktif ceza

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar burası ekmek fırını 30 kW gücü var ortalama rg312c yeni aldım 50/5 akım trafosu tüm ayarları yaptım kondanstor sıralaması 10-050-050-050-1-1.5-2.5-5-5-7.5-7.5 12 ci kademe boş her türden kondansatör olmasına rağmen %22 cezadayim ne yaptıysam durmuyor cos 1 yakalaması olası ama yakalamiyor geçen sen harikaydı bir sorun yoktu tek degisen şey 8 tane 40 War floresan vardı band LED ile değişim yapılmış ne yapsam ne etsem %22 indüktif ceza durmuyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Keşke,SVC li sistem kurulsaymış.Endüktiften olduğundan eminmisiniz ? Hızlı değişen yükler varsa,rölenin cevap vermesi gecikiyor olabilir.
Hocam şöyle söyleyeyim sistem 1.5 sene öncesine kadar sıkıntı yoktu geçen sene Tedaş dış hatları yer altına aldı dolayısı ile Fazlar yer değiştirdi ama ben faz sırasını akım trafosu sırasını k ve l uçlarını her çeşit değiştim sonuç değişmedi lakin şöyle birşey söyleyeyim enteresan bir şekilde hatlar yer altına alındıktan sonra rg312c ve tüm kondansatörler patlamış yeni rg3 aldım acaba sayaç da zarar görmüş olabilirmi
Keşke,SVC li sistem kurulsaymış.Endüktiften olduğundan eminmisiniz ? Hızlı değişen yükler varsa,rölenin cevap vermesi gecikiyor olabilir.
Hızlı değişen yük diyorsunuz lakin aynı sistem 1 yıl öncede aynı idi sorun yoktu ve bu sistemin bir kaç benzeri ekmek fırını çevremde var onlarda böyle bir sorun yok svc li sistemi aslinda suan için fuzuli masraf gibi görüyorum
sonunda yine sayaç bozuk çıkarsa israil'den şüphelenmeye başlayacağım.
Aynı sorun bir başka atölyede var sayaç luna bu sayaclarin sıkıntılı olduğu kanaatindeyim diğer işletme için sayaç değişikliği isylteyecegim

Son düzenleme:
sonunda yine sayaç bozuk çıkarsa israil'den şüphelenmeye başlayacağım.
Az önce baktım 5 kW motor 2 kW buz dolabı çalışıyor hiçbir kondanstor devrede değil ama cos ekranı kapasitif gösteriyor şaka gibi manuel 17.5 kwr kondansatör çektirdim hala reaktif yazıyor sanki sayaç bozuk

size öyküye benzer bi kaç olayda bi çok olasılık tüketildi arıza sayaçta çıktı.

Son düzenleme:
Röle de değerler istikrarsız lakin sacmalamasi mümkün değil çünkü kademelerde uygun kondansatör mevcut utr CTR ayarları cos herşey tamam şuan sadece 5 kw hamur mikseri çalışıyor ama röle capasitifte sistemde sabit kondanstor yok yapışık kontaktor yok elimle manuel 17 kwr kondansatör basıyorum hala reaktif ilerliyor böyle saçma bişey görmedim farklı bir tuhaflık ta ben kondansatör bastıkca röle değerleri kapasitiften enduktufe gidiyor böyle bir şey ilk defa goruyorum k-l uçlarını değişiyorum bu sefer tamamen capasitifte çekili kontaktor olmadan tekrar k-l uclari degisiyorum bu sefer de sırayla kademeleri çekip bırakıyor değerleri bulamıyor 3 cü kez k-l değişiyorum düzeliyor ancak kapasitif de görünüyor enduktufe giriyor bu ne menem bir iş anlamadim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…