Robot motor seçimi!

mustafa_40

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Ben belli bir alanda gezen gezgin robot yapmak istiyorum, bunun için redüktörlü DC motor kullanmayı düşünüyorum siz ne önerirsiniz??

redüktörlü motor doğru bi seçimdir torku düşüktür kalkışta zorlanmaz fazla güç harcamaz rampaları zorlanmadan çıkabilir redüktörsüz motora göre tabi robot ağırlığına göre motor seçmelisiniz motor güçsüz ve robot ağırsa tekerlekleri küçük seçerseniz etkili olur

kolay gelsin

Tabiki kesinlikle DC motor tavsiye etmem !

Neden ?
Robot uygulamalarında önemli olan performans ve zamandır. Bunu karşılıyacak motor ise Fırçasız dc motorlardır.
Kısaca sebeplere değinelim.
Örneğin düşük batarya yada enerji sağlanması durumunda dc motordan daha etkili sonuç verir.
Bakım gerektirmez(En azından DC motorlar gibi)
Zor koşullarda DC motorlar gibi size yanıt vermeme gibi bir olasılığı yoktur. Fırçasız dc motoru bulunduğunuz zor ortamda aşırı yükleyerek 25-30 saniye süpermen modunda çalıştırabilirsiniz.
Uygun değerlerde seçilen fırçasız motorun ve buna bağlı kontrol devresinin dış etkenlerden etkilenmesi daha az olacaktır(nem,sıcak,soğuk vs vs)

I hope this comment a HElpFUll !

Kolay gelsin

hem dc motor tavsiye etmem diyorsunuz hemde fırçasız dc motor kullanın diyorsunuz,, fırçalı redüktörlü motor tavsiye etmem fırçasız redüktörlü motor kullanın deseniz daha iyiydi

redüktör şart!!! yoksa zor kaldırırsınız robotu yerinden fazla enerji harcanır

fırçalı fırçasız step servo farketmez redüktörsüz motor vitessiz arabaya benzer

kolay gelsin

çok teşekkür ederim arkadaşlar açıkçası ben umudumu kesmiştim 1 aya yakın cevap yazılmayınca..ilginize ve alakanıza teşekkür ederim.

senin için önemli olan tork hız değerlerine göre bir motor şeçmelisin

Forum istatistikleri

Konular
129,278
Kullanıcılar
451,702
Son üye
cahitdny

Yeni konular

Geri