RS485

usueslue

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bana fatek haberleşme konusunda yardımcı olurmusunuz.
Elimde bir program var da.
151. ci komutun parametreleri şöyle
pt=2
md=1
sr=R200
wr=R300

Anladığım kadarıyla R200 ile R300 arasında veriyi yolluyor. Bu aradaki değerlerin anlamı n? Mesela R203 151 demiş. Bazzı datalara sabit sayı vermiş bazılarınada PLc den okunan değerleri atamış.Tam olarak Bu datalar ne anlama geliyor?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.

sr+0 yani r200 0 OLURSA SADECE DTA gönderir; 1 olursa data gönderip, peşine data alır yani karşı cihazdan cevap alır.

sr+2 yani r 202 kaç adet data göndereceğini söyler rakam 5 ise r203, 204, 205, 206, 207 deki ascii karakterleri tek seferde gönderir.

r203 - r207 arası sırasıyla decimal olarak 49 50 51 52 53 olursa, gönderilen data 1 2 3 4 5 olarak karşı tarafa gider.

gelen cevapta wr+8 yani R308 e kaç adet data geldiğini söyler.

r309 dan itibaren gelen dataları ascii karakter yada ascii karakterin karşılığı olan decimal değerleri alır. gelen data da r309 dan itibaren 49 50 51 52 53 decimal olursa, 1 2 3 4 5 değeri porttan alınmış olur.

Cevap için teşekkürler.

Yanlız bir sorum daha olacaktı.151 komutla ben SR lerde normalde ascii karakterlerin karşılığını decimal olarak gönderiyorum yanlış anlamadım değil mi?

Birde ben checksum la hata kontrolü yapıyormuyum?Elimde bir program varda orada r204 den r208 hepsini sırayla xor lamış sonucun negatifini alıp ondan 1 çıkarmış onuda R209 içine yazmış.Bu hata kontrolümü?

Hata kontrolü tamamen protokl ile yada karşıdaki cihazın haberleşmesi ile alakalı bir durum. crc, chekcsum gibi kontroller istenirse yapılıp en son worde yazılıp gönderilir. dediğin gibi r209 değerler deciml olarak ascii karşılığı gönderilecek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…