S7-1200 Programlama

Eğitim amaçlı ve daha sonrada kullanabilecegimiz s7 1200 plc almayı düşünüyorum model hakkinda bilgi verebilurnisiniz ve fiyat ne kadardır net te pek bulamadım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Cpu 1212c dc/dc/dc idealdir.1211 var o daha ucuz ama modul ekleyemiyorsunuz.1212c ye modul ekleyip daha kapsamli calismalar icin de kullanabilirsiniz.fiyatini bilmiyorum netten kolaylikla bulabilirsiniz

Cpu 1212c dc/dc/dc idealdir.1211 var o daha ucuz ama modul ekleyemiyorsunuz.1212c ye modul ekleyip daha kapsamli calismalar icin de kullanabilirsiniz.fiyatini bilmiyorum netten kolaylikla bulabilirsiniz
dc/dc/dc de sadece dc cikis verir tum roleler ve girisler dc olmalı ise kullanışlı olmaz değilmi

Dc cikis ile servo motor uygulamalari da yapabilme avantajiniz var.besleme girisi ve inputlar da 24vdc olmali.bunun avantaji ise;230 vac de ark yapma ve ya plc ye zarar verme ihtimaliniz yuksektir.24vdc de ise bunu minimuma indirirsiniz.tek yapacaginiz 24vdc cikis veren bi guc kaynagi almak.cikislarinizin 24v olmasi gerekmez cunku cikisa bi role baglayip kontagindan 230vac geçirebilirsiniz

Eray hocam relay cikisli plclerde yeni baslayan kisiler cikisi direk yuke baglayip asiri akimdan dolayi plclerin role cikislarini deforme edebiliyorlar.genelde role cikisli olsa da cikisa harici bir role baglaniyor endustriyel uygulamalarda.bu nedenle arkadasa oyle bir tavsiyede bulundum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eray hocam relay cikisli plclerde yeni baslayan kisiler cikisi direk yuke baglayip asiri akimdan dolayi plclerin role cikislarini deforme edebiliyorlar.genelde role cikisli olsa da cikisa harici bir role baglaniyor endustriyel uygulamalarda.bu nedenle arkadasa oyle bir tavsiyede bulundum
Haklısınız ilk çalıştırmanın verdiği heyecanla röle çıkışlarını yakabilirler. Dc çıkışa röle bağlayıp plc yi korumak ilk başlayanlar için daha mantıklı. Birde illaki siemens mi öğrenmek istiyorsunuz. Mesela ladder yazacaksanız schneider ın m221 modeli somachine basic ile programlayıp denemeler yapabilirsiniz. Lakin sadece ladder ile programlanabiliyor. Fiyatıda 200 Tl.

Forum istatistikleri

Konular
129,550
Kullanıcılar
452,171
Son üye
G.uygun

Yeni konular

Geri