s7 200 için sembolik adresleme hakkında

taner74

Guest
merhaba arkadaşlar.s7 300 de fc ye direk olarak I0.0..I0.1 ,,,,Q0.0..... şeklinde değilde "#start" , "#stop" , #zamanlayıcı" şeklinde parametrelendirilerek program yazılıyor ve ob1 den fc çağrılınca ob1 e gerçek adresler yazılıyor.bugün microwinde de buna benzer bir özellik gördüm.uygukamaya çalıştım fakat beceremedim.resimde örnek yaptım.microwinde parametrelendirdiğim değişkenleri nasıl gerçek adreslerini yazacağım.bu konuda bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum.katkısı olanlara şimdiden teşekkür ederim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tam olarak nerde hata yaptığını anlamadım

İlk gönderdiğin mesajdaki resimdeki gibi bir
uygulama yapmak istiyorsan S7 200'ün üst penceresinde bulunan
Lokal bölümüne değişkenleri yazmalısın.Bunları eğer bir subrotine yazarsan
ve bu lokal bölüme yazdığın değişkenleri Input,Output,Temp gibi formatlar
verip Subrotine içersinde kullanabilirsin.Bu subrotine OB1 içersinden çağırdığında
verdiğin değişken isimleri ile görebilirsin.

ali arda arkadaşım senin yaptığın ,sembol tablosuna input outputlara isim vermek oluyor bunu biliyorum.benim yapmaya çalıştığımda ise "#"işareti var.benim yapmaya çalıştığımı s7 300 programlayan arkadaşlar bilirler.buna alt programı parametrelendirilerk programlama deniyor.alt programa (FC lere) program yazarken I0.0 veya q0.0 operantlarını girmiyoruz.bu operantlara isim veriyoruz ve OB1 den CALL komutu ile çağırdığımızda oraya operantların gerçek adreslerini yazıyoruz.böyle bir uygulama ben yaptım yarın iş pc imden resim çekip buraya yollarım.benim merak ettiğm ise bu uygulamanın s7200 de olup olmadığı idi ve oluyorsa nasıl yapılıyor.
sayın x914667 resimde de görüldüğü gibi üst kısma (sıcak),(soguk),(kaliteli) diye 3 adet değişken yazdım.yapamadığım şey ise I0.0,I0.1 ve Q0.0 gibi adresleri nereye yazacağım.tabi yukarıdada yazdığım gibi bu uygulamanın s7200 de olup olmadığını bilmiyorum

ulas arkadaşım çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldun

Forum istatistikleri

Konular
129,217
Kullanıcılar
451,583
Son üye
TheBridge

Yeni konular

Geri