S7-200 ile kumanda

mstr

Üye
Arkadaşlar plc'ye yeni başladım.bilgisayar ekranınında oluşturacağımın butonlara tıklandığında plc cihazına giriş uygulamak istiyorum.bunu en sade ve basit biçimde nasıl yapabilirim?Neler gereklidir?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Valla PLC'ye oldukça ileri bir noktadan başlamışsın....

Bence arkadaş konulara vakıf degil ileri bir nokta demek yerine yönlerdirici birkac cümle yazsaydınız daha uygun kalırdı! Neticede bizlerde ana karnında öğrenmedik.

Sayın mstr sayın ertek68 in dedigi gibi pc den kontrol Scada dediğimiz olay olurki
bu konuda tecrübe ve uzmanlık ister .Benim size tavsiyem önce türkçe kaynak bulabileceginiz bir plc seçmek ve ufak ufak programı ile ugrasmak siulasyon işinide plcnin gercek input outputlarına sinyal verip denemek! Bu sizin için daha faydalı olur uygulama olarak cabuk ierlersiniz.

arkadaşlar otomasyon bilgim var.Ama uzun süre uzak kaldım(12 yıl kadar).

arkadaşlar burada hazır bu konuyu bulmuşken sorayım istedim.Visual basic yada delphi gibi yazılım dilleri ile s7-200 haberleştirenler varmı ??

Eğer çok karışık olmayacaksa uygulama, bilgisayarın paralel port çıkışı güç transistörleriyle 24v seviyesine çekilerek plc'ye giriş sinyalleri sağlanabilir. Bunun için hazır entegreler var, L297 ya da L298'di galiba. Tabi bu işin donanım kısmı. Çok derin bir bilgim olmamakla beraber basit bir VBasic programı paralel portları yönlendirmenizi sağlar diye düşünmekteyim.

PLC-PC arasında iletişim sağlamak ve programlama dillerini kullanarak işlem yapmak için OPC serverlar kullanılır.

OPC server ile verileri plc den okur veya yazarsınız.Gerekli programlamayı visual basic .net delphi vb programlama yazılımları ile yapar sistemi bilgisayardan kontrol edebilirsiniz.

S7-200 için pc acsess yazılımını kullanabilirsiniz.Visual basic, .net, excel gibi programlar ile s7-200 haberleşmesine ait örnekler kurulum sırasında bilgisayarınıza yüklenmektedir. Çok rahatlıkla excel den verileri okuyup grafikler ve raporlar oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla

PLC-PC arasında iletişim sağlamak ve programlama dillerini kullanarak işlem yapmak için OPC serverlar kullanılır.

OPC server ile verileri plc den okur veya yazarsınız.Gerekli programlamayı visual basic .net delphi vb programlama yazılımları ile yapar sistemi bilgisayardan kontrol edebilirsiniz.

S7-200 için pc acsess yazılımını kullanabilirsiniz.Visual basic, .net, excel gibi programlar ile s7-200 haberleşmesine ait örnekler kurulum sırasında bilgisayarınıza yüklenmektedir. Çok rahatlıkla excel den verileri okuyup grafikler ve raporlar oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla

Merhaba orhantarikci

aslına bu konu programlama kısmını doğru kayıyor ama yinede yazma ihtiyacı duydum. s7-200 için pc access programı kullanarak wincc programını bi dönem haberleştirmiştim.Pc access programı kullanım zaman kısıtlamalı olduğundan bir süre sonra yazdığınız program işe yaramıyor.Ardından kepsercerx opc server programını buldum..fakat bu opc server da da USB bağlantı için bir tanımlama yok.dolayısı ile bu işten vazgeçmiştim.Eğer elinizde küçük bir örnek program varssa ve paylaşabilirseniz gerisini getirebilirim diye düşünüyorum.

Benim de pc-plc iletişimi kurmam gerekiyor ama çok karışık bir mevzu değil, sadece step motorları kontrol etmek için hız ve koordinat bilgilerini girmem gerekiyor. 11*2 lik bir excel tablosunu aktarmam bile yeterli. Bunun için de bahsettiğiniz opc serverları veya pc access'i mi kullanmam gerekiyor, yoksa daha basit bir çözüm var mı? Bu konuda araştırmam gereken anahtar kelimleri yazar mısınız?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,407
Kullanıcılar
451,934
Son üye
simza35

Yeni konular

Geri