S7 200'e rs232/usb converter ile baglanan varmı?

lutfen biri soylesin.cok ugrastım olmuyor.eger balanılabiliyorsa lutfen nasıl oldugunu soyleyin.
simdiden tesekkurler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sayın BASRİOZTRK,
Evet 232/usb çevirici ile bağlanılabiliniyor. Suan şehir dışındayım, döner dönmez resimleri ile beraber size açıklayıcı bir şekilde anlatacağım.

sabırsızlıkla bekliyoruz bilgilerinizi.simdiden teşekkurler

dostum senin eelindeki usb/rs232 çeviriciyi öncelikle driver ı ile bilgisayarına tanıtacaksın.
Sonra bilgisayar bu çeviriciye otomatik bir port numarası atıyor. (com2 com3 vsvs)
daha sonra micro win i açıp communication sekmesinden "set pg/pc interface" tuşuna basıyorsun. açılan pencereden "PC/PPI cable(PPI)" yzan yerin üzerine gelip "properties" sekmesini tıklıyorsun. açılan pencerede "local connection" sekmesine girip buradan haberleşmede kullanacağın aynı zamanda senin bilgisayarının usb/rs232 çeviriciye atadığı portu seçtimiydi tamamdır.bütün pencerelere ok diyerek kapat.
daha sonra işi sağlama almak için plc nin üzerindeki swich i orta konuma getir ve plc ye enerji ver.
daha sonrada tekrar "comminications" bölümüne gir ve "double cilick to refresh" e çift tıklayarak plc yi arattır..
buluncada zaten başlantı sağlanmış olur.
bu işler biraz karışık ama mantığını lkavradınmıydı hiç sorun yaşmassın..

Usb çeviricinizi bilgisayarınızın Usb portuna takıp driver dosyalarını yükledikten sonra;
Denetim Masası->
Sistem->
Sistem menüsünden Aygıt Yöneticisi
Aygıt Yöneticisinde "Bağlantı Noktaları (Com ve LPT)" yazan secenekleri secerek çeviricimiz için olusturulan sanal seri portu buluyoruz. Benim kablomda Usb Serial Port Com4 olarak bulunmuş.

Daha sonra MicroWin programını çalıştırıyoruz.

Set PG/PC Interface butonuna tıklıyoruz.
Açılan pencereden PC/PPI Cable(PPI) seçenegini secerek "Properties" butonuna tıklıyoruz.
Local Connection penceresinden Usb Serial Portumuzu Seciyoruz. Benim kablom için Com4 seçiliyor.

PPI penceresindeki "Advanced PPI" ve "Multiple Master Network" secenekleri kesinlikle secili olmayacak. Bu secenekleri bu özellikleri destekleyen kablolarla beraber kullanabilirsiniz.
Transmission Rate kısmından plc niz ile haberleşeceğiniz hızı seçiyorsunuz. ( Genelde PLC ler default olarak 9600 hızında gelirler. Port yapılandırması 19200 e ayarlanmış bir CPU ya 9600 baglanmak mümkün değildir.) Benim daha önceden yapılandırdığım plc portu 19200 olduğu icin ben 19200 seciyorum.

Communications butonuna tıklayarak Communications penceresini acıyoruz.
"Double-Click to Refresh" yazan kısma tıklayarak programımızın CPU yu bulmasını bekliyoruz ve mutlu son....

Kendi imalatımız olan Usb/PPI kabloda yaptığımız prosedürdür size anlattıgım.
Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.
Kolaylar gelsin.

Merhaba hocam
kendi yaptığım kabloda demişsin ben 2 tane ayrı ayrı devre yaptım ancak çalışmadı elindeki devrenin şeması varmıdır.
Teşekkürler.

arkadaslar orjınal siemens kablosunda dıpswıclere dıkkat edın haberlesme hızınızı belirliyor eger dogru gırmezseniz haberlesemezsınız

Merhaba hocam
kendi yaptığım kabloda demişsin ben 2 tane ayrı ayrı devre yaptım ancak çalışmadı elindeki devrenin şeması varmıdır.
Teşekkürler.

Ticari maksatlı geliştirdiğimiz bir üründür. Ürün olarak sattığımız için şemasını şuan yayınlamamız mümkün değildir.

aha sonra MicroWin programını çalıştırıyoruz.

Set PG/PC Interface butonuna tıklıyoruz.
Açılan pencereden PC/PPI Cable(PPI) seçenegini secerek "Properties" butonuna tıklıyoruz.
Local Connection penceresinden Usb Serial Portumuzu Seciyoruz. Benim kablom için Com4 seçiliyor.
dediğiniz kısımda pc/ppı cable(ppı) seçeneği mevcut değil bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapmam gerekli

Slm. İşletim sisteminiz Windovs 7 64 bit ise Microwin sp8-9 pakedini indirmelisin. Daha sonra Sp8 i kurup kaldırdıktan sonra sp9 u kur. Yine çıkmaz ise Supporta üyeliğin yok ise üyelik oluşturduktan sonra sorunu arama motoruna yaz ingilizce Yanlış hatırlamıyorsam küçücük bir paket var onu microwin klasörünün içerisine ilgili yere yapıştırdığında düzeliyordu bu bilgi 1,5 yıl önce edindiğim bir bilgiydi.
Baktım böyle zor olacak sanal xp üzerinden çalışmalarımı yapıyorum şuan. Kolay gelsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…