S7-300 hafızalı zamanlayıcı(timer with memory)???

sutlac

Üye
Arkadaşlar s7 300'de hafızalı zamanlayıcı var mı?Simatic teki timerları denedim ama sonuç alamadım.
Timer ın enerjisini kesip tekrar enerji verdiğimizde kaldığı yerden devam etmesini nasıl sağlarız?
Teşekkürler!!

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hardware de cpu nun Üzerİne cİft tikla 'retentive memory' bÖlÜmÜnden istedigin sayida kalici hafizali timer belirle. kolay gelsin....

Belirlediğim timerları simatic te nasıl görüyorum?
Herhangi bir timer seçtiğimde otomatik olarak memory li mi oluyor?

aynen öyle örneğin t10 yazarsan t0 dan t10 kadar olan timer lar kalıcı hafızalı oluyor.

Ertan dediğin herşeyi yaptım.Ama bi türlü hafızalı olmuyor.
Enerji kesip geri verdiğimde timer en baştan saymaya başlıyor.
Sorunu çözemedim.Acaba reel uygulama için mi geçerli sadece?Hardware ayarı yaptğımız için?

DÜZELTME....
Konuyu tekrar okudumda, zannedersem sen enerji kesilmesi derken programsal olarak timer in 'S' girişinin kesilmesinden bahsediyorsun. Benim söylediklerin tamamen elektrik kesilmesi ile ilgili. bahsettiğin sorunun gerçek çözümünü bende bulamadım fakat timer ile bir puls oluşturup bu palslerin yükselen kenarını, caunter ile sayabilirsin. saydıgın pulsin önüne istediğin şartları yazarsın. bu sorunu çözer ayrıca önceki mesajlarda bahsettiğim 'retentive memory' bölümünden kullandığın Caunterleri seçerek durumu elekltrik kesintilerinden etkilenmez halede getirebilirsin...kolay gelsin..
sorunun kısa çözümünü bilen arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum. iyi çalışmalar.

Çok teşekkürler ertan.Bu dediklerini de deneyeceğim.
Ben de tam olarak cevabını bulursam ileteceğim.

Ertansakarya ' Alıntı:
DÜZELTME....
Konuyu tekrar okudumda, zannedersem sen enerji kesilmesi derken programsal olarak timer in 'S' girişinin kesilmesinden bahsediyorsun. Benim söylediklerin tamamen elektrik kesilmesi ile ilgili. bahsettiğin sorunun gerçek çözümünü bende bulamadım fakat timer ile bir puls oluşturup bu palslerin yükselen kenarını, caunter ile sayabilirsin. saydıgın pulsin önüne istediğin şartları yazarsın. bu sorunu çözer ayrıca önceki mesajlarda bahsettiğim 'retentive memory' bölümünden kullandığın Caunterleri seçerek durumu elekltrik kesintilerinden etkilenmez halede getirebilirsin...kolay gelsin..
sorunun kısa çözümünü bilen arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum. iyi çalışmalar.

Selamlar..

Cozüm güzel baskada zor gozukuyor ... counter kullanarak veya toplama islemi yaptirarak olayi halledebilirsin...

Hadi kolay gelsin

sfb 4 ve sfb 5 ile bu problemi cözebilirsiniz ıec timer lar kalıcıdır enerji kesilsede problem olmaz ve 3- 4 günlük timerlerda yapabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
129,209
Kullanıcılar
451,576
Son üye
Helku

Yeni konular

Geri